Stadionowe tragedie

Czyli wszystko to co nie mieści się w powyższych kategoriach - taki nasz mały hutniczy Hyde Park:)

Moderator: dUfio

Awatar użytkownika
Aldaris
Posty: 1837
Rejestracja: czw gru 14, 2006 9:49 pm
Lokalizacja: République du Niger

Stadionowe tragedie

Postautor: Aldaris » czw mar 12, 2009 11:02 am

29 maja 1985 roku, Heysel Stadium, Bruksela

Finał Pucharu Europy : Juventus - Liverpool

Ofiary: 39 osób

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamieszki_na_Heysel

http://www.youtube.com/watch?v=uQbW5ww1mCo
Jeden z linków, jest ich sporo.



15 kwietnia 1989, Hillsborough Stadium, Sheffield

Półfinał Pucharu Anglii: Liverpool - Nottingham

Ofiary: 96 osób

http://stadiony.net/article.php?a=46

http://www.youtube.com/watch?v=1q47bOtV3-Y&feature=related
Jeden z linków, jest ich sporo.



Stadion Heysel został zburzony w 1995 i na jego miejscu stanął Koning Boudewijnstadion (Stadion Króla Baudouina I). Jest to narodowy stadion Belgii, tam właśnie Polska w poprzednich eliminacjach wygrała 1-0. Obok stadionu znajduje się pomnik pamięci ofiar. Był ktoś, może widział, np. przy okazji wspomnianego meczu. Byłem kiedyś w Brukseli, nawet nieświadomie znalazłem się obok stadionu, gdyż niedaleko znajduje się słynna atrakcja turystyczna "Atomium". Niestety ten temat mnie jeszcze nie interesował. Przy stadionie w Anglii też znajduje się podobny pomnik. Może ktoś tam był? A może ktoś zna inne stadionowe tragedie?
"Mnie sprawy tych dzikusów nie obchodzą. Ja jestem chrześcijaninem" - Zakari Lambo

Awatar użytkownika
Daro1950
Posty: 285
Rejestracja: czw sie 07, 2008 5:16 pm
Lokalizacja: Stara Huta

Postautor: Daro1950 » pt mar 13, 2009 8:50 pm

5 maja 1992 roku Furiani, Bastia

Półfinał Pucharu Francji : Bastia-Olympique Marsylia

Ofiary: 18 osób

Awatar użytkownika
dziadekrk
Posty: 569
Rejestracja: pt cze 24, 2005 4:39 pm

Postautor: dziadekrk » śr kwie 01, 2009 1:03 am

Kibice, którzy przeżyli śmiertelne tratowanie na stadionie piłkarskim w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej) oskarżają policję o spowodowanie tragedii. To właśnie służby porządkowe użyły gazu łzawiącego, gdy nie mogły opanować tłumu kibiców, którzy próbowali dostać się na obiekt.

W wyniku tych zdarzeń na śmierć stratowanych zostało 19 osób, w tym dwójka dzieci. FIFA zapowiedziała śledztwo w sprawie jednej z większych tragedii - obok ofiar śmiertelnych ponad 130 osób zostało rannych. Szef FIFA Sepp Blatter złożył rodzinom kondolencje.

Przed meczem kibice próbowali dostać się na stadion i siła fanów sprawiła, że zawalił się jeden z elementów obiektu.

"Zobaczyliśmy ludzi spadających z płotu. Tratowanie zostało sprowokowane przez siły bezpieczeństwa, które użyły na nas gazu łzawiącego. Nie wiem czemu został zastosowany" - powiedział jeden z obecnych na stadionie kibiców.

"Mój brat udał się na mecz z kolegami. Przy wejściu zostali zaatakowani przez policję. Od tego zaczęła się tragedia" - potwierdził Mamodou Kamara, który w kostnicy identyfikował zwłoki brata.

Jeśli potwierdzi się, że policja użyła gazu łzawiącego będzie to czwarty przypadek od 2000 roku, gdy takie działania doprowadziły w Afryce do śmierci w wyniku stratowania. Podobnie było w Zimbabwe (13 ofiar), Ghanie (123 ofiary) i Kongo (7 ofiar).

Mecz eliminacji mistrzostw świata w Abidżanie oglądało kilkadziesiąt tysięcy widzów, chcących zobaczyć przede wszystkim powracającego do reprezentacji gwiazdora Chelsea Londyn Didiera Drogbę. Wybrzeże Kości Słoniowej wygrało 5:0.

Głos w sprawie tragedii zabrali organizatorzy przyszłorocznych mistrzostw świata w RPA. Jak zapewniają w ich kraju na pewno nie dojdzie do podobnych wydarzeń.

"Kibice w Afryce często kupują bilety dopiero przed wejściem na stadion i stąd tworzą się tłumy przy bramach. W przypadku mistrzostw świata będzie to niemożliwe" - zapewnił jeden z organizatorów MŚ w RPA Danny Jordaan.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

http://sport.interia.pl/pilka-nozna/news/policja-winna-smierci-fanow,1283162
Obrazek
Hinduskie ścierwo won z Nowej Huty!!

Awatar użytkownika
Aldaris
Posty: 1837
Rejestracja: czw gru 14, 2006 9:49 pm
Lokalizacja: République du Niger

Postautor: Aldaris » wt kwie 14, 2009 6:32 pm

Jutro 20 lat od Hillsborough :!: :!: :!:
"Mnie sprawy tych dzikusów nie obchodzą. Ja jestem chrześcijaninem" - Zakari Lambo

Dark
Posty: 238
Rejestracja: czw paź 21, 2004 9:13 pm
Lokalizacja: Skawina

Postautor: Dark » wt kwie 14, 2009 9:35 pm

Do największej tragedii futbolowej doszło w trakcie meczem o Puchar UEFA między Spartakiem Moskwa a holenderskim HFC Haarlem.
Tragedia wydarzyła się 20 października 1982 r. W wyniku tumultu, jaki powstał po zdobyciu drugiej bramki przez piłkarzy Spartaka, śmierć ponieśli kibice. Oficjalne sowieckie źródła donosiły wówczas o śmierci 66 osób i dziesiątkach zranionych, zachodnie media informowały o co najmniej 340 śmiertelnych ofiarach.
Tragedia na moskiewskim stadionie, o której informacje w ZSRR przez lata były cenzurowane, jest traktowana jako jedna z największych w światowym futbolu. Mecz wygrał wówczas Spartak 2:0.


Należy też przypomnieć o słynnej "Wojnie futbolowej" lub "Wojnie stu godzin" – krótkotrwały konflikt zbrojny między Salwadorem a Hondurasem, który miał miejsce w 1969 roku. Określenie "wojna futbolowa", rozpowszechnione przez mass media, wywodzi się z przekonania, że powodem wybuchu wojny był przegrany przez Honduras 15 czerwca 1969 mecz w czasie eliminacji do mistrzostw świata. Podsycana m.in. przez media atmosfera wrogości między obydwoma państwami sięgnęła zenitu po przegraniu przez Honduras meczu piłki nożnej w stolicy sąsiada. Honduraskie radio zaapelowało do obywateli o wypędzenie Salwadorczyków z honduraskiej ziemi. W Salwadorze doszło do masowych demonstracji przeciwko Hondurasowi, a incydenty graniczne doprowadziły do zerwania stosunków dyplomatycznych pomiędzy dwoma krajami. 14 lipca armia Salwadoru zaatakowała sąsiada. W walkach zginęło ok. 3 tysięcy ludzi. Wojna została zakończona po interwencji Organizacji Państw Amerykańskich, jednak napięcie pomiędzy państwami utrzymało się do 1972. 30 października 1980 Salwador i Honduras podpisały traktat pokojowy kończący wojnę futbolową.

Awatar użytkownika
Aldaris
Posty: 1837
Rejestracja: czw gru 14, 2006 9:49 pm
Lokalizacja: République du Niger

Postautor: Aldaris » śr lut 17, 2010 8:08 pm

Fajna stronka :)

http://redlog.pl/2009/11/26/tragedie-na ... lkarskich/



Bradford City - Lincoln City (11 maja 1985 roku)

http://www.youtube.com/watch?v=zmQt8tMOH5A
"Mnie sprawy tych dzikusów nie obchodzą. Ja jestem chrześcijaninem" - Zakari Lambo

huteusz
Posty: 4273
Rejestracja: śr maja 25, 2005 2:17 pm
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Postautor: huteusz » śr lut 17, 2010 8:23 pm


1950N-H
Posty: 1450
Rejestracja: sob lip 02, 2005 1:54 pm
Lokalizacja: Nowa-Huta ZGODY

Postautor: 1950N-H » śr lut 17, 2010 9:15 pm

2009/2010 tragicznie "przebudowany" stadion na SS
CHWDP JEBANYM KATOM/"Przypomnij sobie jak kiedyś byłeś gumiorem, odłóż sprzęt walcz z honorem"

Awatar użytkownika
PITROL
Posty: 1866
Rejestracja: wt mar 24, 2009 11:56 am
Lokalizacja: Z pod kopca

Re: Stadionowe tragedie

Postautor: PITROL » sob wrz 15, 2012 12:49 pm

Aldaris pisze:
15 kwietnia 1989, Hillsborough Stadium, Sheffield

Półfinał Pucharu Anglii: Liverpool - Nottingham

Ofiary: 96 osób


23 lata po tragedii na Hillsborough (96 ofiar śmiertelnych) niezależne śledztwo wykryło masę zaniedbań oraz tuszowanie i fałszowanie sprawy przez policję. Doszło między innymi do:
- 164 oświadczenia policjantów zostały sfałszowane lub zmienione tak by winą obarczyć kibiców a nie policję - z czego 116 oświadczeń potencjalnie szkodliwych dla policji zostało usuniętych
- ofiary (w tym i dzieci) zostały poddane testom na obecność alkoholu we krwi by zrzucić na nie winę oraz wykazać że nie można było nad nimi zapanować
- dla zdyskredytowania ofiar sprawdzano w policyjnej bazie danych czy osoby te nie były wcześniej notowane lub karane
- policyjni wyżsi oficerowie oraz prasa ( w tym polityk Irvine Patnick będący informatorem the Sun w tej sprawie) zwalali winę na kibiców i stawiali szkodliwe oraz całkowicie nieprawdziwe zarzuty jakoby pijani ludzie atakowali policję, oddawali na funkcjonariuszy mocz oraz okradali zmarłych.

Już przed meczem policja nie panowała nad tłumem . Był to mecz o ćwierfinał pucharu Angli który rozgrywał się na neutralnym stadionie. Z niewiadomych względów kibicom Liverpoolu dano do dyspozycji znacznie mniejszą trybunę, mimo iż wiedziano że będzie ich znacznie więcej niż kibiców Nottingham Forest. W pewnym momencie policja otworzyła dodatkowe bramy na trybunę stadionu (nie sprawdzając przy tym biletów) przez co weszło na nią o wiele za dużo osób. W swoich raportach kłamali, że to kibice Liverpool'u sami weszli z bramą. Do tego przez policyjne zaniedbania na obiekt nie wpuszczono kolejnych karetek, które czekały już przed stadionem. Szacuje się że można było uniknąć śmierci nawet 24 osób. Łącznie zgineło 96 osób a ponad 700 zostało rannych.

Niektórzy politycy obarczają winą za tuszowanie sprawy oraz chronienie policji także ówczesną premier Margaret Thatcher, która miała mieć wtedy w tym interes (wsparcie policji przy narastających strajkach robotników i górników w tym regionie).

Obecny premier, był redaktor The Sun oraz Policja z Yorkshire mieli swoje wystąpienia w których przepraszają za to co się stało...... Co do zarzutów postawionych policji, póki co w artykułach nic nie znalazłem.


http://www.ultras-tifo.net/news/1074-hi ... truth.html

Policjanci bronią swoich,politycy policję(przynajmniej Ci u władzy), policja polityków(przynajmniej tych u władzy).Skąd my to znamy?Prawidłowość znana od zawsze.Szkoda tylko, że w tym wypadku zginęło tylu ludzi a w śród nich dzieci.
Mówię to co myślę, robię to co mówię

ksh72
Posty: 2579
Rejestracja: pt sie 27, 2004 3:32 am

Re: Stadionowe tragedie

Postautor: ksh72 » śr maja 04, 2016 9:44 am

PITROL pisze:
Aldaris pisze:
15 kwietnia 1989, Hillsborough Stadium, Sheffield

Półfinał Pucharu Anglii: Liverpool - Nottingham

Ofiary: 96 osób


23 lata po tragedii na Hillsborough (96 ofiar śmiertelnych) niezależne śledztwo wykryło masę zaniedbań oraz tuszowanie i fałszowanie sprawy przez policję. Doszło między innymi do:
- 164 oświadczenia policjantów zostały sfałszowane lub zmienione tak by winą obarczyć kibiców a nie policję - z czego 116 oświadczeń potencjalnie szkodliwych dla policji zostało usuniętych
- ofiary (w tym i dzieci) zostały poddane testom na obecność alkoholu we krwi by zrzucić na nie winę oraz wykazać że nie można było nad nimi zapanować
- dla zdyskredytowania ofiar sprawdzano w policyjnej bazie danych czy osoby te nie były wcześniej notowane lub karane
- policyjni wyżsi oficerowie oraz prasa ( w tym polityk Irvine Patnick będący informatorem the Sun w tej sprawie) zwalali winę na kibiców i stawiali szkodliwe oraz całkowicie nieprawdziwe zarzuty jakoby pijani ludzie atakowali policję, oddawali na funkcjonariuszy mocz oraz okradali zmarłych.

Już przed meczem policja nie panowała nad tłumem . Był to mecz o ćwierfinał pucharu Angli który rozgrywał się na neutralnym stadionie. Z niewiadomych względów kibicom Liverpoolu dano do dyspozycji znacznie mniejszą trybunę, mimo iż wiedziano że będzie ich znacznie więcej niż kibiców Nottingham Forest. W pewnym momencie policja otworzyła dodatkowe bramy na trybunę stadionu (nie sprawdzając przy tym biletów) przez co weszło na nią o wiele za dużo osób. W swoich raportach kłamali, że to kibice Liverpool'u sami weszli z bramą. Do tego przez policyjne zaniedbania na obiekt nie wpuszczono kolejnych karetek, które czekały już przed stadionem. Szacuje się że można było uniknąć śmierci nawet 24 osób. Łącznie zgineło 96 osób a ponad 700 zostało rannych.

Niektórzy politycy obarczają winą za tuszowanie sprawy oraz chronienie policji także ówczesną premier Margaret Thatcher, która miała mieć wtedy w tym interes (wsparcie policji przy narastających strajkach robotników i górników w tym regionie).

Obecny premier, był redaktor The Sun oraz Policja z Yorkshire mieli swoje wystąpienia w których przepraszają za to co się stało...... Co do zarzutów postawionych policji, póki co w artykułach nic nie znalazłem.


http://www.ultras-tifo.net/news/1074-hi ... truth.html

Policjanci bronią swoich,politycy policję(przynajmniej Ci u władzy), policja polityków(przynajmniej tych u władzy).Skąd my to znamy?Prawidłowość znana od zawsze.Szkoda tylko, że w tym wypadku zginęło tylu ludzi a w śród nich dzieci.
.

https://sport.tvp.pl/25065979/policja-w ... llsborough