Żałoba Narodowa

Czyli wszystko to co nie mieści się w powyższych kategoriach - taki nasz mały hutniczy Hyde Park:)

Moderator: dUfio

Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2802
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Żałoba Narodowa

Postautor: BINGONH » śr kwie 15, 2009 6:22 pm

W związku z ostatnią tragedią w Kamieńcu Pomorskim poruszę nieco kontrowersyjny temat.

Na początek trochę teorii i faktów

Żałoba narodowa w Polsce
Wikiźródła
Zobacz w Wikiźródłach tekst
Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych
Kir na fladze państwowej w postaci czarnej wstążki dowiązanej do drzewca

W Polsce, podstawą prawną do wprowadzenia żałoby narodowej jest art. 11 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie oraz o pieczęciach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej[1].
Art. 11.

1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.
2. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu.

Z chwilą wejścia w życie tej ustawy moc utracił dekret z dnia 7 grudnia 1955 o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. Nr 47, poz. 314, z 1956 r. Nr 7, poz. 43 oraz z 1957 r. Nr 10, poz. 42).

W Polsce żałobę narodową wprowadza Prezydent Rzeczypospolitej w formie rozporządzenia z kontrasygnatą[2] Prezesa Rady Ministrów. Powinno ono określać przyczynę wprowadzenia żałoby narodowej oraz czas jej trwania, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.

Odstępstwem od tej reguły było wprowadzenie żałoby narodowej przez Radę Ministrów uchwałą z 3 kwietnia 2005 r. Nr 80/2005 (M.P. z 2005 r. Nr 19, poz. 307). Uchwała ta miała znaczenie symboliczne i nie był to akt prawa powszechnie obowiązującego gdyż uprawnionym do ogłaszania żałoby narodowej był Prezydent RP.

W okresie obowiązywania żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem. Do uczczenia pamięci zobowiązane są też media, poprzez ograniczenie nadawania programów rozrywkowych.

Okresy żałoby narodowej w Polsce
Zestawienie okresów w których ogłoszono żałobę narodową Lp. Okres żałoby Przyczyna wprowadzenia żałoby narodowej Dokument źródłowy
II Rzeczpospolita
1 3 lutego 1924 Śmierć byłego prezydenta USA Woodrow Wilsona
2 12 maja 1935 Śmierć Marszałka Józefa Piłsudskiego
3 4 grudnia 1938 Śmierć arcybiskupa lwowskiego obrządku ormiańskiego Józefa Teodorowicza[3]
Okres okupacji
4 4-18 października 1944 Upadek powstania warszawskiego[4]
Polska Rzeczpospolita Ludowa
5 9 marca 1953 Śmierć Józefa Stalina
6 13-18 marca 1956 Śmierć prezydenta Bolesława Bieruta
7 8-11 sierpnia 1964 Śmierć przewodniczącego Rady Państwa Aleksandra Zawadzkiego
8 28-31 maja 1981 Śmierć prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego
III Rzeczpospolita
9 18 lipca 1997 Powódź tysiąclecia (55 ofiar śmiertelnych) M.P. z 1997 r. Nr 41, poz. 421
10 12-14 września 2001 Zamach na World Trade Center i Pentagon w Nowym Jorku i Waszyngtonie (2752 ofiary śmiertelne, w tym 5 Polaków)
11 12-13 marca 2004 Zamach w Madrycie 11 marca 2004 (191 ofiar śmiertelnych, w tym 4 Polaków)
12 5 stycznia 2005 Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim, 2004 (około 294 tys. ofiar śmiertelnych)
13 3-8 kwietnia 2005 Śmierć papieża Jana Pawła II M.P. z 2005 r. Nr 19, poz. 307
14 14 lipca 2005 Zamach w Londynie 7 lipca 2005 (52 ofiary śmiertelne, w tym 3 Polki)
15 29 stycznia–1 lutego 2006 Katastrofa budowlana na Śląsku w 2006 (65 ofiar śmiertelnych) Dz. U. z 2006 r. Nr 14, poz. 102
16 23-25 listopada 2006 Katastrofa górnicza w kopalni Halemba w 2006 (23 ofiary śmiertelne, wszystkie z nich to Polacy) Dz. U. z 2006 r. Nr 212, poz. 1558
17 23-25 lipca 2007 Katastrofa polskiego autokaru we Francji (26 ofiar śmiertelnych, wszystkie z nich to Polacy) Dz. U. z 2007 r. Nr 132, poz. 914
18 24-26 stycznia 2008 Katastrofa lotnicza w Mirosławcu (w katastrofie zginęło 19 oficerów i jeden podoficer, wszyscy z nich to Polacy)[5] Dz. U. z 2008 r. Nr 12, poz. 77
19 14-16 kwietnia 2009 Pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim (22 ofiary śmiertelne, wszystkie z nich to Polacy

Tyle z wikipedi

A jakie jest wasze zdanie?

Czy prezydent postąpił słusznie ogłaszając żałobę narodową i to aż 3 dniową?

Czy tak częste ogłaszanie żałoby nie obniża rangi jej znaczenia.

Moim zdaniem to przesada, owszem jest to tragedia ale nie narodowa.
Wystarczyło by ogłosić żałobę na terenie gminy, powiatu ( nie wiem czy jest taka możliwość)
Nie ma sensu dezorganizować życie na 3 dni bo to i tak nic nie da
Jak będziemy dalej szli tym tropem to będziemy mieli żałobę narodową co dwa tygodnie

Co w przypadku gdy dojdzie do jakieś naprawdę wielkiej tragedii?
Braknie skali by godnie uczcić to wydarzenie.

Awatar użytkownika
metal
Site Admin
Posty: 3362
Rejestracja: pn sie 23, 2004 5:01 pm
Lokalizacja: http://www.Hutnik.krakow.pl
Kontakt:

Postautor: metal » śr kwie 15, 2009 7:03 pm

Chyba przy tej okazji warto zastanowić się w ogóle nad swego rodzaju stopniowaniem ludzkiej śmierci - jeśli w jednym miejscu zginie 21 osób wprowadza się 3 dniową żałobę narodową, zaś kiedy np. podczas listopadowego weekendu w okolicach święta zmarłych zginie na drogach ponad 50 osób to mówi się co najwyżej o "smutnej statystyce".

Zakrawa to na hipokryzję.
ObrazekStaram się pisać poprawnie po polsku!

HAMAS
Posty: 1582
Rejestracja: wt sie 24, 2004 3:00 pm

Postautor: HAMAS » śr kwie 15, 2009 8:14 pm

Polską rządzą pajace !

Awatar użytkownika
Raven
Posty: 462
Rejestracja: czw sie 26, 2004 10:52 pm
Lokalizacja: NH

Postautor: Raven » śr kwie 15, 2009 8:22 pm

W sumie nic dodać , nic ująć. Ogłaszanie żałoby narodowej z powodu śmierci dwudziestu kilku osób jest totalnym nieporozumieniem. Co gorsze żałoby narodowe serwowane nam masowo od paru dobrych lat wiążą się nieodłącznie z całym spektaklem medialnym. Widok smutnych i zatroskanych twarzy reporterów , którzy aż przebierają nogami z powodu możliwości przeprowadzenia kolejnego wywiadu przyprawiają mnie o mdłości.

Awatar użytkownika
stefan batory
Posty: 786
Rejestracja: pn paź 01, 2007 2:25 am

Postautor: stefan batory » śr kwie 15, 2009 8:48 pm

Żałoba narodowa w wydaniu Polskim to niestety jakaś polityczna zabawa, próba zwrócenia na siebie uwagi i zdobycia poparcia u wyborców. Dlaczego teraz są zbierane pieniądze na ofiary tego pożaru, a jak się ludzie rozpierdolą w karambolu na autostradzie to na nich nikt nie zbiera ? A w ogóle to niechże pan prezydent z panem premierem latają do każdego większego wypadku na drogach, będzie super i media będą miały o czym nas informować.

JOK_NH
Posty: 4599
Rejestracja: czw kwie 28, 2005 7:21 pm
Lokalizacja: Wschodnia Strona Miasta

Postautor: JOK_NH » czw kwie 16, 2009 12:12 am

metal pisze:Chyba przy tej okazji warto zastanowić się w ogóle nad swego rodzaju stopniowaniem ludzkiej śmierci - jeśli w jednym miejscu zginie 21 osób wprowadza się 3 dniową żałobę narodową, zaś kiedy np. podczas listopadowego weekendu w okolicach święta zmarłych zginie na drogach ponad 50 osób to mówi się co najwyżej o "smutnej statystyce".

Zakrawa to na hipokryzję.


Bardzo mądre słowa, pod rozwagę.

Awatar użytkownika
WJ
Posty: 123
Rejestracja: śr sie 25, 2004 7:43 pm
Lokalizacja: z domu

Postautor: WJ » czw kwie 16, 2009 1:32 pm

"Na dobre i na złe i w każdej lidze. Zawsze będziemy tam, gdzie oni będą grać"

Awatar użytkownika
KonradHKS
Posty: 2805
Rejestracja: czw lut 02, 2006 9:51 am
Lokalizacja: Nowa Huta

Postautor: KonradHKS » czw kwie 16, 2009 3:48 pm

ja dziś mam ogłoszenie na klatce ŻĘ TRZEBA USUNĄĆ WSZYSTKIE RZECZY z korytarzy. Bo jest to droga pożarowa... każdy tam ma jakies kwiatki szafki inne duperele a nagle powstała droga pożarowa.

smieszy mnie to troche bo może takiej tragedii już nie będzie ale stanie się coś znowu innego bo za duzo sił włożono do pracy zwiazanej z tą tragedią. jakiś dach się zawali bo juz zapomniano pewnie o kontrolach albo gaz w kopalni wybuchnie. Nie można żyć jedną tragedią. trzeba poporstu przestrzegać zasad bezpieczeństwa cały czas bo ile można uczyć się na błędach...

Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2802
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Postautor: BINGONH » czw kwie 16, 2009 7:49 pm

A ktoś orientuje sie czy można ogłosić żałobę w skali gminy, powiatu?
To było by jakieś rozwiązanie.
Bo w sumie ogłoszenie żałoby w Kamieńcu Pomorskim jest jak najbardziej słuszne a ogłaszanie jej na terenie całego kraju jest nieporozumieniem.

Swoja droga dziwię się że prezydent nie ogłosił żałoby po zamordowaniu - Piotra Stańczyka - porwanego przez talibów w Afganistanie.

Został porwany tylko dla tego że był - Polakiem więc to uderza w nas jako w naród, a zamordowany bo nasze państwo nie spełniło żądań porywaczy i nie potrafiło go odbić.

Powinno się uczcić jego pamięć w godny sposób

Awatar użytkownika
metal
Site Admin
Posty: 3362
Rejestracja: pn sie 23, 2004 5:01 pm
Lokalizacja: http://www.Hutnik.krakow.pl
Kontakt:

Postautor: metal » pt kwie 17, 2009 10:20 am

BINGONH pisze: a zamordowany bo nasze państwo nie spełniło żądań porywaczy i nie potrafiło go odbić.

Przepraszam za OT, ale to tylko Twoja opinia, również nie związana z tematem żałoby.
ObrazekStaram się pisać poprawnie po polsku!

Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2802
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Postautor: BINGONH » pt kwie 17, 2009 2:27 pm

metal pisze:
BINGONH pisze: a zamordowany bo nasze państwo nie spełniło żądań porywaczy i nie potrafiło go odbić.

Przepraszam za OT, ale to tylko Twoja opinia, również nie związana z tematem żałoby.


No nie bardzo wiem czego się tu czepiasz bo

- jest to związane z tematem żałoby
- zdaję mi się że wyraźnie widać iż jest to moja opina

Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2802
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Postautor: BINGONH » pt kwie 17, 2009 2:29 pm

BINGONH pisze:
metal pisze:
BINGONH pisze: a zamordowany bo nasze państwo nie spełniło żądań porywaczy i nie potrafiło go odbić.

Przepraszam za OT, ale to tylko Twoja opinia, również nie związana z tematem żałoby.


No nie bardzo wiem czego się tu czepiasz bo

- jest to związane z tematem żałoby
- zdaję mi się że wyraźnie widać iż jest to moja opina


Nie lubię cytować sam siebie ale w pierwszym poście jest napisane że temat dotyczy żałoby narodowej w szerszym znaczeniu a nie tylko w stosunku do ostatniej tragedii

Awatar użytkownika
Aldaris
Posty: 1837
Rejestracja: czw gru 14, 2006 9:49 pm
Lokalizacja: République du Niger

Postautor: Aldaris » pt kwie 17, 2009 6:32 pm

Przykre w tym wszystkim jest to, że na takich tragediach zyskują politycy. Zamiast tracić bo stała się tragedia, ci tak na dobra sprawe zyskują w oczach opini publiczniej. Kaczyński za dobre serce, bo ogłosił załobe. Tusk także przybył na miejsce zdarzenia i bardzo przejęty udzielał wywiadów. Myśle, że w głębi duszy leży im na sercu to co się wydarzyło, ale cała ta machina tak ich napędza, że wiele są wstanie zrobić, by podnieść sobie notowania chociażby o ćwierć procenta. Osobna sprawa to media. Ci to dopiero żerują na ludzkiej tragedii. Najlepszy i tak był mister robot Kraśko mówiąć "czy będzieby potrafili o tym zapomnieć". Ja myśle , że bardzo szybko.
"Mnie sprawy tych dzikusów nie obchodzą. Ja jestem chrześcijaninem" - Zakari Lambo

Awatar użytkownika
metal
Site Admin
Posty: 3362
Rejestracja: pn sie 23, 2004 5:01 pm
Lokalizacja: http://www.Hutnik.krakow.pl
Kontakt:

Postautor: metal » pt kwie 17, 2009 6:49 pm

BINGO:
kategorycznie stwierdzasz, że winę za śmierć geologa ponosi polski rząd.
A ja równie kategorycznie stwierdzam że winę ponosi rząd Pakistanu.
A przecież skoro dyskutujemy o ŻAŁOBIE NARODOWEJ to chyba rozważanie przyczyn śmierci (czy to ofiar tego pożaru, czy to innych ludzi) raczej jest rozmyciem tematu.

Ale może za bardzo się czepiam (jak zwykle) więc zostawmy te rozważania.
Pozdrawiam :)
ObrazekStaram się pisać poprawnie po polsku!

Awatar użytkownika
DorotkaHKS
Posty: 546
Rejestracja: wt sie 24, 2004 9:22 am
Lokalizacja: Piastów

Postautor: DorotkaHKS » pt kwie 17, 2009 11:52 pm

BINGONH pisze:A ktoś orientuje sie czy można ogłosić żałobę w skali gminy, powiatu?
To było by jakieś rozwiązanie.
Bo w sumie ogłoszenie żałoby w Kamieńcu Pomorskim jest jak najbardziej słuszne a ogłaszanie jej na terenie całego kraju jest nieporozumieniem.


podobno można bo w TV mówili ze prezydent się zastanawiał czy ogłosić żałobę narodowa czy powiatowa i w końcu się zdecydował na narodowa..

moim zdaniem 3 dni to za dużo bo dziś i tak już mało kto myśli o tym co się stało mimo tego, że żałoba jeszcze trwa... przykre jest to co się stało bo zgineli ludzie i ból ich rodzin na pewno jest ogromny, ale mnie i pewnie ponad 3/4 kraju w żaden sposób to nie dotyczy i nie wydaje mi się żeby ta żałoba pomogła komuś w czymś..
HKS ---=== Zawsze i wszędzie nieważne jak będzie ===--- HKS