Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 

   Definicja SPORTOWEJ S.A. - żebyśmy wszyscy mieli świadomość.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.hutnik.krakow.pl Strona Główna -> ARCHIWUM - KS Hutnik
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
OŻÓG 1950Dołączył: 26 Sie 2004
Skąd: Wąwozowa City

PostWysłany: Pią Sty 08, 2010 2:07 am    Temat postu: Definicja SPORTOWEJ S.A. - żebyśmy wszyscy mieli świadomość. Odpowiedz z cytatem

Witam.

Ostatnio zastanawiałem się jak to jest z tą Sportową Spółką Akcyjną.

Przejrzałem Kodeks spółek handlowych i… opisana jest tylko S.A.

Powęszyłem w necie i… znalazłem Ustawę o kulturze fizycznej.A więc: Sportowe Spółki Akcyjne działają na podstawie następujących przepisów:

- USTAWA z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej z późniejszymi zmianami
- plus Kodeks spółek handlowych


Abyśmy dyskutowali merytorycznie, abyśmy wiedzieli o czym w ogóle mówimy, postanowiłem wkleić tutaj odpowiednie artykuły ustawy dotyczące S.S.A.:

-------------------------------------------------------------------------------------

USTAWA
z dnia 18 stycznia 1996 r.
o kulturze fizycznej.
Rozdział 1
Przepisy ogólne


Art. 3. W rozumieniu niniejszej ustawy:

4) sport wyczynowy jest formą działalności człowieka, podejmowaną dobrowolnie, w drodze rywalizacji, dla uzyskania maksymalnych wyników sportowych,

5) sport profesjonalny jest rodzajem sportu wyczynowego, uprawianym w celach zarobkowych,

6) zawodnikiem jest osoba uprawiająca amatorsko albo profesjonalnie określoną dyscyplinę sportu i uczestnicząca we współzawodnictwie sportowym,

7) współzawodnictwo sportowe jest indywidualną lub zbiorową rywalizacją osób zmierzających, zwłaszcza w trakcie zawodów sportowych, do pokonania czasu, przestrzeni, przeszkód lub przeciwnika,Rozdział 2
Struktura organizacyjna kultury fizycznejArt. 6.

1. Podstawową jednostką organizacyjną realizującą cele i zadania w zakresie kultury fizycznej jest klub sportowy.

2. Kluby sportowe, uczestniczące we współzawodnictwie sportowym, tworzone są w formie:
1) stowarzyszeń, zwanych dalej "stowarzyszeniami kultury fizycznej",
2) spółek akcyjnych, zwanych dalej "sportowymi spółkami akcyjnymi".

3. Kluby sportowe, które nie uczestniczą we współzawodnictwie sportowym, mogą być tworzone w innych, niż wymienione w ust. 2, przewidzianych prawem formach organizacyjnych.


Art. 7. 1. Szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy.Rozdział 5
Sport profesjonalny


Art. 29. (31) 1. Działalność w zakresie sportu profesjonalnego prowadzą sportowe spółki akcyjne i polskie związki sportowe.

Art. 31.

1. Do podstawowych zadań sportowych spółek akcyjnych należy uczestnictwo w profesjonalnych zawodach sportowych, promocja sportu oraz prowadzenie działalności na rzecz jego rozwoju.

2. Sportowe spółki akcyjne działają na podstawie przepisów Kodeksu handlowego (37) dotyczących spółek akcyjnych, ze zmianami wynikającymi z niniejszej ustawy.

3. Nazwa sportowej spółki akcyjnej może być obrana dowolnie, powinna jednak zawierać dodatek "Sportowa Spółka Akcyjna".

4. Sportowe spółki akcyjne są członkami właściwych polskich związków sportowych.


Art. 32.

1. (skreślony).

2. (skreślony).

3. (skreślony).

4. W sportowych spółkach akcyjnych nie mogą być wydawane akcje uprzywilejowane.

5. Osoba fizyczna bądź prawna posiadająca więcej niż 1% kapitału akcyjnego w jednej sportowej spółce akcyjnej nie może posiadać więcej niż 1% kapitału akcyjnego w jakiejkolwiek innej sportowej spółce akcyjnej.

6. Akcjonariuszom lub członkom władz statutowych sportowej spółki akcyjnej zabrania się udzielania pożyczek lub poręczania pożyczki innej spółce działającej w tej samej dyscyplinie sportu.

7. (skreślony).


Art. 33. Zarząd sportowej spółki akcyjnej musi uzyskać zgodę, udzieloną większością głosów walnego zgromadzenia akcjonariuszy, na przyjęcie preliminarza wydatków w dziedzinie działalności sportowej.


Art. 34.

1. Sportowe spółki akcyjne nie będą mogły dokonywać podziału dywidendy, dopóki nie zostanie utworzony kapitał zapasowy w wysokości co najmniej połowy średniej wydatków z dwóch ostatnich lat obrachunkowych. Podczas dwóch pierwszych lat obrachunkowych połowa ta jest połową budżetu początkowego albo połową średniej wydatków z ostatniego
roku obrachunkowego. Kapitałem zapasowym spółka nie może dysponować.

2. Kapitał zapasowy spółka przeznacza wyłącznie na zabezpieczenie roszczeń zawodników.

3. Termin spłaty pożyczki udzielonej sportowej spółce akcyjnej przez akcjonariusza lub członka jej władz będzie jednorazowo przedłużony do końca okresu obrachunkowego, w którym ten termin przypada, jeżeli spółka nie osiągnęła zysku w poprzednim roku obrachunkowym.


Art. 35.

1. Sportowa spółka akcyjna może być klubem sportowym jednosekcyjnym lub wielosekcyjnym. W danej dyscyplinie lub dziedzinie sportu sportowa spółka akcyjna może prowadzić tylko jedną sekcję sportową.

2. (38 ) Sportowa spółka akcyjna ma obowiązek informowania Prezesa Polskiej Konfederacji Sportu o wszelkich zmianach w statucie, składach władz i regulaminach, w terminie 30 dni od daty uchwalenia tych zmian.


Art. 36.

1. (39) Polski związek sportowy, któremu udzielona została zgoda na działalność w zakresie sportu profesjonalnego, może utworzyć ligę zawodową.

2. (40) W skład ligi zawodowej wchodzą wyłącznie sportowe spółki akcyjne, z zastrzeżeniem ust. 2a.

2a. (41) Na wniosek polskiego związku sportowego, o którym mowa w ust. 1, Prezes Polskiej Konfederacji Sportu może wyrazić zgodę na udział stowarzyszeń kultury fizycznej w lidze zawodowej.

3. Zasady funkcjonowania ligi zawodowej ustalane są w formie umowy pomiędzy właściwym polskim związkiem sportowym i sportowymi spółkami akcyjnymi wchodzącymi w skład ligi. Umowa ta powinna zawierać postanowienia gwarantujące właściwemu polskiemu związkowi sportowemu realizację zobowiązań krajowych i zagranicznych oraz wykonywanie uprawnień dyscyplinarnych.


Art. 36a. (42) Sportowa spółka akcyjna wstępująca do rozgrywek w miejsce sekcji stowarzyszenia kultury fizycznej przejmuje z dniem zgłoszenia do ligi zawodowej ogół praw i obowiązków majątkowych oraz niemajątkowych tej sekcji.


-------------------------------------------------------------------------------------

Moje przemyślenia, tak przy okazji:

Zapytam:

- Kto i na jakiej podstawie myślał, że likwidując KS i powołując S.S.A. nasz klub odetnie się od ogona długów? (patrz: art. 36a)

- Narzekano, że pion sportowy przynosi straty.
To w takim razie jak to jest, że zarząd otrzymywał zgodę akcjonariuszy podczas walnego zgromadzenia na przyjęcie preliminarza wydatków? (patrz: art. 33)

Planowano wielkie wydatki, wiedząc jak wygląda sytuacja z przychodami i jeszcze przyklasnęła temu taka liczba akcjonariuszy, która ma większość głosów?

CZYLI ROZUMIEM, ŻE:
- w księdze protokołów, którą S.A. musi prowadzić (k.s.h. art. 421) jest napisane czarno na białym kto doprowadził do upadku naszego ukochanego klubu.

I na koniec… Z kimś tam dyskutowałem ile głosów ma akcja – jak widać z ustawy - w S.S.A. jedna akcja = jeden głos.Pozdrawiam wszystkich
Przepraszam, że się tak mądrzę, ale myślę, że fajnie jest się czegoś nowego nauczyć i zdobyć jakąś nową wiedzę.


Pozdrawiam
_________________
...więc gdy goły opadniesz na lód, mały biznes zrób, szybki biznes zrób, jakiś biznes zrób. Potem laba! Tylko skok, jeden skok, na bank...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
vikiDołączył: 29 Sie 2004
Skąd: KRK (74-75) NH (75-03) KRK (03-?)

PostWysłany: Pią Sty 08, 2010 8:03 am    Temat postu: Re: Definicja SPORTOWEJ S.A. - żebyśmy wszyscy mieli świadom Odpowiedz z cytatem

OŻÓG 1950 napisał:
Art. 33. Zarząd sportowej spółki akcyjnej musi uzyskać zgodę, udzieloną większością głosów walnego zgromadzenia akcjonariuszy, na przyjęcie preliminarza wydatków w dziedzinie działalności sportowej.


Być może trzymam się tej kwestii jak pijany płotu, ale chciałbym (niekoniecznie dziś lub jutro, może być i za 5 lat) wytłumaczyć niewytłumaczalne:

Dlaczego, mając na uwadze art. 33, w zeszłym sezonie - gdy "piłkarzom dupy miodem smarowano" - Zarząd/właściciel zrezygnował z walki o II ligę przy tzw. zelonym stoliku? Co wydarzyło się w ciągu tych paru tygodni, od drugiego meczu barażowego z Jeziorakiem do oficjalnej ofery od MZPN, że SSA przestała być zainteresowana awansem???

Awans miał być "skokiem do przodu". Miał dać nadzieję i wiatr w żagle. Preliminarz wydatków osiągnął znaczącą kwotę (skoro miodem smarowano...) Zarząd/właściciel spodziewali się efektu w postaci awansu, i... no właśnie, co się zdarzyło? Czy już może wtedy zapadła decyzja, że SSA ma paść, a Oraczewski ma być jej finezyjnym grabarzem? A może decyzja zapadła wcześniej? Oraczewski prokurentem w SSA jest od lutego 2009 r. Co prawda otrzymał prokurę zwykłą, dodatkowo łączną z członkiem zarządu, ale ciekawe co przez te kilka miesięcy (zanim został Prezesem) Oraczewski zrobił w imieniu SSA? Dlaczego - pomimo tego, że SSA jest trupem - Zarząd/właściciel udaje, że żyje? Komu i do czego to potrzebne?
_________________
ezswaz aN Hutnik
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OŻÓG 1950Dołączył: 26 Sie 2004
Skąd: Wąwozowa City

PostWysłany: Pią Sty 08, 2010 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nasuwa mi się tylko jedna odpowiedź na Twoje pytanie:

Albo brak konsekwencji, albo brak finansowej odpowiedzialności...
_________________
...więc gdy goły opadniesz na lód, mały biznes zrób, szybki biznes zrób, jakiś biznes zrób. Potem laba! Tylko skok, jeden skok, na bank...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JOK_NHDołączył: 28 Kwi 2005
Skąd: Wschodnia Strona Miasta

PostWysłany: Pią Sty 08, 2010 2:36 pm    Temat postu: Re: Definicja SPORTOWEJ S.A. - żebyśmy wszyscy mieli świadom Odpowiedz z cytatem

viki napisał:
OŻÓG 1950 napisał:
Art. 33. Zarząd sportowej spółki akcyjnej musi uzyskać zgodę, udzieloną większością głosów walnego zgromadzenia akcjonariuszy, na przyjęcie preliminarza wydatków w dziedzinie działalności sportowej.


Być może trzymam się tej kwestii jak pijany płotu, ale chciałbym (niekoniecznie dziś lub jutro, może być i za 5 lat) wytłumaczyć niewytłumaczalne:

Dlaczego, mając na uwadze art. 33, w zeszłym sezonie - gdy "piłkarzom dupy miodem smarowano" - Zarząd/właściciel zrezygnował z walki o II ligę przy tzw. zelonym stoliku? Co wydarzyło się w ciągu tych paru tygodni, od drugiego meczu barażowego z Jeziorakiem do oficjalnej ofery od MZPN, że SSA przestała być zainteresowana awansem???

Awans miał być "skokiem do przodu". Miał dać nadzieję i wiatr w żagle. Preliminarz wydatków osiągnął znaczącą kwotę (skoro miodem smarowano...) Zarząd/właściciel spodziewali się efektu w postaci awansu, i... no właśnie, co się zdarzyło? Czy już może wtedy zapadła decyzja, że SSA ma paść, a Oraczewski ma być jej finezyjnym grabarzem? A może decyzja zapadła wcześniej? Oraczewski prokurentem w SSA jest od lutego 2009 r. Co prawda otrzymał prokurę zwykłą, dodatkowo łączną z członkiem zarządu, ale ciekawe co przez te kilka miesięcy (zanim został Prezesem) Oraczewski zrobił w imieniu SSA? Dlaczego - pomimo tego, że SSA jest trupem - Zarząd/właściciel udaje, że żyje? Komu i do czego to potrzebne?


Mnie się wydaje, że jak jechaliśmy na rewanż, to było wiadomo, że nie awansujemy. Dlatego ta decyzja MZPN nie została rozpatrzona.
_________________
..dla nas liczy się jedynie to, żeby GŁOŚNO dopingować GO!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dUfioDołączył: 30 Sie 2004
Skąd: ja to znam

PostWysłany: Pią Sty 08, 2010 3:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

coś tam I vel O pierdolil ze mieli gotowych sponsorow w przypadku awansu ale po porazce oni zrezygnowali wiec nie ubiegali sie o 2 lige. ale skoro kurwa nie bylo kasy to po jakiego chuja wystartowali w 3 lidze????
_________________
[quote="lucero"]w cenie są pomysły innego typu niż dawanie darmowych biletów np formie zobowiązania się ze pojde zachece dam bilet. Pomysłów na organizacje meczu jest multum ale to nie ssa tutaj pomysl rowna sie planowi jego realizacji[/quote]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
JOK_NHDołączył: 28 Kwi 2005
Skąd: Wschodnia Strona Miasta

PostWysłany: Pią Sty 08, 2010 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dUfio napisał:
coś tam I vel O pierdolil ze mieli gotowych sponsorow w przypadku awansu ale po porazce oni zrezygnowali wiec nie ubiegali sie o 2 lige. ale skoro kurwa nie bylo kasy to po jakiego chuja wystartowali w 3 lidze????


No dlatego mi się nie wydaje, że tak było.
_________________
..dla nas liczy się jedynie to, żeby GŁOŚNO dopingować GO!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.hutnik.krakow.pl Strona Główna -> ARCHIWUM - KS Hutnik Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme Tesko 1.3 created by JR9 Styles