Badanie wizerunku Nowej Huty 2011.

Czyli wszystko to co nie mieści się w powyższych kategoriach - taki nasz mały hutniczy Hyde Park:)

Moderator: dUfio

Awatar użytkownika
OŻÓG 1950
Posty: 3902
Rejestracja: czw sie 26, 2004 1:39 am
Lokalizacja: Wąwozowa City

Postautor: OŻÓG 1950 » pt mar 11, 2011 9:45 pm

dan1950 pisze:a nabije se posta :D


:D

Dziękuję Wszystkim.
...więc gdy goły opadniesz na lód, mały biznes zrób, szybki biznes zrób, jakiś biznes zrób. Potem laba! Tylko skok, jeden skok, na bank...

Siergiej
Posty: 331
Rejestracja: pt paź 30, 2009 7:11 pm
Lokalizacja: Stara Huta

Postautor: Siergiej » pt mar 11, 2011 9:53 pm

bardzo ładnie przygotowana ankieta.
jej reklama znajduje się na jakiś innych "nowohuckich" forach stronach ?

Awatar użytkownika
OŻÓG 1950
Posty: 3902
Rejestracja: czw sie 26, 2004 1:39 am
Lokalizacja: Wąwozowa City

Postautor: OŻÓG 1950 » pt mar 11, 2011 10:04 pm

Jeszcze nie.

Na razie "zalałem" znajomych na facebooku oraz tablice oficjalnych profili.
Jeśli chodzi o fora, na razie tylko na goldenline.
...więc gdy goły opadniesz na lód, mały biznes zrób, szybki biznes zrób, jakiś biznes zrób. Potem laba! Tylko skok, jeden skok, na bank...

Piotrek
Posty: 2987
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: kur2nów

Postautor: Piotrek » pt mar 11, 2011 11:22 pm

ile potrzebujesz tych ankiet, żeby próba była reprezenwatywna?

Awatar użytkownika
OŻÓG 1950
Posty: 3902
Rejestracja: czw sie 26, 2004 1:39 am
Lokalizacja: Wąwozowa City

Postautor: OŻÓG 1950 » pt mar 11, 2011 11:37 pm

Szczerze mówiąc nie wiem.

A to dlatego, że próba ta nie będzie reprezentatywna.

Dlaczego? Ano dlatego, że badam tylko populację Internautów.
Czyli pomijam m.in. większość:
- starszych osób,
- osób poniżej średniego wykształcenia,
- osób z małych miejscowości, wsi itp, w których nie ma dostępu do Internetu

i tak dalej...



Żeby badanie było reprezentatywne powinienem (poza badaniami w Internecie):

a). podzielić Kraków na zespoły osiedli wg. gęstości zaludnienia (podział na 18 dzielnic jest za mały)

b). wylosować zespoły osiedli, które nawiedzę z ankietami

c). dobrać kwotowo Respondentów (zgodnie ze statystycznym rozkładem wieku, wykształcenia... - nie bardzo wiem, jak miałbym to zrobić)


Reasumując:
Wyobraź sobie jak sam jeden biegam po całym Krakowie, ile mnie to kosztuje czasu i pieniędzy.

Takie badania mogą robić firmy, które dysponują zespołem ankieterów.


Na szczęście promotor zgodził się na badanie tylko w Internecie.



Także nie będzie ono reprezentatywne, aczkolwiek jakieś pojęcie nt. wizerunku NH będzie można z niego wyciągnąć.


Co do ilości ankiet - badanie prawdopodobnie będę prowadził przez miesiąc i później je po prostu zakończę.
...więc gdy goły opadniesz na lód, mały biznes zrób, szybki biznes zrób, jakiś biznes zrób. Potem laba! Tylko skok, jeden skok, na bank...

JOK_NH
Posty: 4599
Rejestracja: czw kwie 28, 2005 7:21 pm
Lokalizacja: Wschodnia Strona Miasta

Postautor: JOK_NH » sob mar 12, 2011 8:35 am

Rozesłałem ankiete poz znajomych i wszyscy chetnie wypełniali.
Powodzenia i nie moge sie doczekac wyników :)

Ares
Posty: 850
Rejestracja: ndz paź 03, 2004 1:20 pm
Lokalizacja: z Krakowa

Postautor: Ares » sob mar 12, 2011 9:45 am

Wielkość próby nie decyduje o tym czy próba jest reprezentatywna. Bardziej zależy to od tego czy jest ona odzwierciedleniem badanej populacji. Rozumiem, że w tym przypadku badaną populacją są użytkownicy Internetu bez względu na ich cechy demograficzne? Czy może dotyczy to jakiejś konkretnej społeczności internautów?

Bardzo ciężko jest dobrać próbę reprezentatywną, gdyż to wymaga rozkładów statystycznych w oparciu o badane kryteria. W zasadzie mogą sobie na to pozwolić tylko specjalistyczne firmy, które zajmują się badaniem opinii. Osobiście uważam że jak na prace naukową, to i tak jest to profesjonalna ankieta i gratuluje wykonania.

Czy masz jakieś założenia co do wielkości próby? tzn. czy jej wielkość ma dla Ciebie znaczenie, bo potrzebujesz konkretnej liczby lub minimalnej liczby wypełnionych ankiet?
Prowadziłeś badania pilotażowe, czy od razu przeszedłeś do badań właściwych?

dan1950
Posty: 304
Rejestracja: sob mar 12, 2005 9:54 pm
Lokalizacja: NOWA HUTA

Postautor: dan1950 » sob mar 12, 2011 12:17 pm

Pozwolę sobie rozdupcyć temat. Ares ty miałeś coś wspólnego z socjologią? Widzę u Ciebie fachowe podejście do sprawy ankiet. :D

Piotrek
Posty: 2987
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: kur2nów

Postautor: Piotrek » sob mar 12, 2011 12:41 pm

bo w tym momencie ankieta jest jak nowohucianie postrzegają Nową Hutę, na naszym forum to każdy uważa że jest super, co z okolicami Nowej Huty typu Kraków, Podgórze też masz tam możliwość zrobienia ankiety?

Awatar użytkownika
OŻÓG 1950
Posty: 3902
Rejestracja: czw sie 26, 2004 1:39 am
Lokalizacja: Wąwozowa City

Postautor: OŻÓG 1950 » sob mar 12, 2011 2:05 pm

Jok - dzięki

Ares - w zasadzie odpowiedziałem na Twoje pytania w moim poprzednim poście

Piotrek - jeżeli wypełniłeś ankietę, to pewnie zauważyłeś, że po części zasadniczej masz pytanie, czy jesteś z NH, czy z Krk poza NH, czy spoza Krk.
Wyniki zostaną przedstawione w 3 osobnych kategoriach:
- mieszkańcy NH,
- mieszkańcy Krk poza NH,
- ludzie spoza Krk.

Domyślam się, że wśród mieszkańców NH, jej wizerunek będzie stosunkowo dobry.

Teraz po prostu muszę zamieszczać ogłoszenie o ankiecie w jak największej ilości miejsc. Więcej chyba nic nie wymyślę. (Chyba, że Wy macie jakiś pomysł?)

W ogóle zwracam się do Was wszystkich z prośbą o polecenie ankiety swoim znajomym (a oni niech polecą swoim ;) ).


Pozdrawiam :)
...więc gdy goły opadniesz na lód, mały biznes zrób, szybki biznes zrób, jakiś biznes zrób. Potem laba! Tylko skok, jeden skok, na bank...

Piotrek
Posty: 2987
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: kur2nów

Postautor: Piotrek » sob mar 12, 2011 2:26 pm

ankieta tylko i wyłącznie dla ludzi znających NH, brak pytań o zainteresowanie Hutą , o znajomość Huty wśród obcych. ale to już zależy do czego ankieta ma służyć.
oczywiście podeśle znajomym

Awatar użytkownika
OŻÓG 1950
Posty: 3902
Rejestracja: czw sie 26, 2004 1:39 am
Lokalizacja: Wąwozowa City

Postautor: OŻÓG 1950 » sob mar 12, 2011 4:35 pm

Piotrek proszę o konkrety.



1). Przed ostatecznym wyglądem ankiety, poprzednią roboczą wersję, konsultowałem z kierownikiem Katedry Analizy Rynku i Badań Marketingowych.

W wyniku konsultacji pytanie "Czy wiesz o istnieniu NH" (lub w podobnym stylu) zostało usunięte.

Profesor stwierdził, że Respondenci pomyślą, że traktuję ich jak idiotów. Zwłaszcza, jeżeli ankieta skierowana jest do mieszkańców Krakowa.


2). Ta ankieta to w zasadzi 3 ankiety na raz (dzięki pytaniom warunkowym). Jeżeli zaznaczysz w pytaniu 34, że jesteś spoza Krakowa, to będziesz wypełniał ankietę dla osób spoza Krakowa.


3). Jak sobie wyobrażasz pytania o zainteresowanie Hutą?
Większość pytań dotyczy subproduktw miasta (miasto traktowane jako megaprodukt).

Podział na subprodukty miasta wziąłem z książki: A. Szromnik, Marketing terytorialny, Oficyna Wolters Kluwer Business, Kraków 2008, s. 116

Rozwinięcie podziału na subprodukty miasta, zaproponowanego przez A. Szromnika, wziąłem z artykułu: A. Bernaciak, Analiza pozycji konkurencyjnej gminy - spektrum przestrzeni, "Świat Marketingu", Grudzień 2004, cyt. za: http://www.swiatmarketingu.pl/index.php ... mer=825958


4). Ponadto wziąłem poprawkę na zależność: ilość pytań, a skłonność do wzięcia udziału w badaniu.
Korzystałem z artykułu:
D. Batorski, M. Olcoń-Kubicka, Prowadzenie badań przez Internet - podstawowe zagadnienia metodologiczne, "Studia Socjologiczne", 2006, nr 3 (182)


5). Podparłem się też książką E. Bagiński, Ł. Damurski, Wizerunek Wrocławia, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2009


6). Jedno pytanie (no i ogólnie przeczytałem zagadnienia) wziąłem z książki:
E. Glińska, M. Florek, A. Kowalewska, Wizerunek miasta. Od koncepcji do wdrożenia, Wolters Kluwer Polska – ABC, Warszawa 2009



Ankiety już raczej nie zmienię, mam już ponad 100 odpowiedzi.
Ale chętnie wysłucham zarzutów. Nauczę się przecież czegoś nowego.

Napisz proszę konkretniej, co, Twoim zdaniem, jest nie tak.


Pozdrawiam
...więc gdy goły opadniesz na lód, mały biznes zrób, szybki biznes zrób, jakiś biznes zrób. Potem laba! Tylko skok, jeden skok, na bank...

Piotrek
Posty: 2987
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: kur2nów

Postautor: Piotrek » ndz mar 13, 2011 6:29 pm

pytania o stan chodników, torów, dróg. Ktoś kto mieszka poza Hutą nie może mieć o tym zielonego pojęcia. W miejsce NH wstaw w tej ankiecie Podgórze i zacznij odpowiadać na pytania

Awatar użytkownika
OŻÓG 1950
Posty: 3902
Rejestracja: czw sie 26, 2004 1:39 am
Lokalizacja: Wąwozowa City

Postautor: OŻÓG 1950 » ndz mar 13, 2011 7:23 pm

To są składniki subproduktu publicznego.

Jak inaczej miałem to zrobić?
Można mieć zarzut, że nie ma opcji "nie wiem" - zakładałem, że w takim przypadku (emocje ani negatywne, ani pozytywne) Respondent zaznaczy odpowiedź "Średni". Zresztą zrobiłem teraz małą poprawkę w powitaniu przed ankietą (z prośbą, aby w takich przypadkach zaznaczać odp. "Średni").

Poza tym, jeżeli ktoś mieszka poza NH, to nie znaczy, że nigdy nie był w NH.
Jak był - to jakieś wyobrażenie na te tematy może mieć.

Do tego były przecież np., m.in. na [usuwamy], artykuły o tym, że w NH nie ma niskopodłogowych tramwajów.


Jeżeli wstawię w miejsce "NH" "Podgórze", to jednak coś tam o drogach będę wiedział, a tam, gdzie nie wiem, zaznaczę odp. "Średnio". (a przecież nie mieszkam w Podgórzu)
...więc gdy goły opadniesz na lód, mały biznes zrób, szybki biznes zrób, jakiś biznes zrób. Potem laba! Tylko skok, jeden skok, na bank...

JOK_NH
Posty: 4599
Rejestracja: czw kwie 28, 2005 7:21 pm
Lokalizacja: Wschodnia Strona Miasta

Postautor: JOK_NH » wt mar 22, 2011 10:41 pm

I jak Ożóg Ci idzie? Udało się zebrać wystarczającą ilość ankiet? Kiedy kończysz badanie?