Książki

Czyli wszystko to co nie mieści się w powyższych kategoriach - taki nasz mały hutniczy Hyde Park:)

Moderator: dUfio

Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2801
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Książki

Postautor: BINGONH » śr gru 28, 2011 8:47 am

Jak w temacie

Co czytacie, co polecacie przeczytać

Obecnie

Umberto Eco - Cmentarz w Pradze

To moja pierwsza książka tego autora, nazwisko za pewne znane wszystkim z filmu - Imię Róży.
Jak dla mnie rewelacja, początek może przydługawy ale potrzebny aby stworzyć dobry portret psychologiczny głównego bohatera.
Fałszerz, agent wywiadów, skrytobójca - uracz nas swoim barwny pełnym przygód życiem.
Rewelacyjna lektura dla wszystkich którzy kochają się w "spiskowej teorii dziejów"

Polecam

Awatar użytkownika
Lucas[NH]
Posty: 538
Rejestracja: czw sty 18, 2007 12:51 pm
Lokalizacja: Centrum B

Postautor: Lucas[NH] » śr gru 28, 2011 9:36 am

Ja obecnie czytam "Czas Honoru" autorstwa Jarosława Sokoła.Właściwie już ją kończe.

Książka opowiada o oddziale polskich spadochroniarzy tzw "Cichociemnych" podczas II wojny światowej i jest ściśle powiązana z serialem o tej samej nazwie, który leci w tv :wink:

Jak ktoś jest fanem serialu to książka mu się napewno niesamowicie spodoba.Jeśli nie oglądał, ale interesuje się choć trochę tematyką również będzie bardzo zaciekawiony.

1950N-H
Posty: 1450
Rejestracja: sob lip 02, 2005 1:54 pm
Lokalizacja: Nowa-Huta ZGODY

Postautor: 1950N-H » śr gru 28, 2011 10:38 am

autor: Young Robyn
tytuł: Bractwo
opis:W drugiej połowie XIII wieku potężny zakon templariuszy, obdarzony wieloma dobrami i przywilejami, jest w centrum wszystkich ważnych wydarzeń ówczesnego świata. Młody wychowanek rycerzy Świątyni, William Campbell, przypadkowo odkrywa w łonie zakonu tajną organizację Anima Templi zwaną Bractwem. W przededniu kolejnej wyprawy krzyżowej wyrusza z Londynu z sekretną misją: ma odnaleźć skradzioną Księgę Graala, która stanowi klucz do poznania tajemnych planów Bractwa. Tymczasem na Wschodzie coraz jaśniej świeci gwiazda Bajbarsa, niegdyś niewolnika, dziś potężnego wodza egipskich mameluków. Jego celem jest wypędzenie z muzułmańskiej ziemi Franków i odzyskanie nad nią pełni władzy. Drogi Williama i Bajbarsa przetną się w chwili, gdy pośród intryg i spisków po raz kolejny dojdzie do zderzenia dwóch cywilizacji...

Bractwo to 1 cześć trylogi o Campbellu - naprawde fajna książka gwarantuje że po przeczytaniu 1 części zaraz polecicie do sklepu po cześć 2(pt.Krucjata) część 3 (REQUIEM)


-----------------------------------------------------
autor:Lian Hearn
tytuł: Po słowiczej podłodze
opis:
Trwa wojna szogunatów. Z masakry w górskiej wiosce uchodzi z życiem tylko szesnastoletni Takeo. Jego wybawcą okazuje się jeden z szogunów - możny Pan Otori, który uznaje go za członka swego rodu. Koniec dotychczasowego życia staje się dla Takeo początkiem wielkiej podróży, podczas której nauczy się walczyć i kochać, pozna odwagę, poświęcenie i honor, ale też podłość i okrucieństwo, a przede wszystkim odkryje coś, czego się nawet nie domyśla - swoje bardzo niezwykłe przeznaczenie... Po słowiczej podłodze to pierwszy tom trylogii Lian Hearn, rozgrywającej się w na w pół fantastycznej średniowiecznej Japonii. Tradycyjne japońskie motywy składają się tu na opowieść oryginalną i fascynującą, okrutną i piękną, w której zawiłości politycznych intryg i efektowne opisy walk łączą się z wyrafinowaną prostotą stylu, niespiesznym tempem narracji i niezwykłą atmosferą
cz.2. Na posłaniu trawy
cz.3.W blasku księżyca

Jeśli ktoś lubi ksiązki z tematyka ninja, ta trylogia jest dla niego!!
CHWDP JEBANYM KATOM/"Przypomnij sobie jak kiedyś byłeś gumiorem, odłóż sprzęt walcz z honorem"

Awatar użytkownika
pawel_nh_zw
Posty: 182
Rejestracja: pn maja 30, 2011 6:43 am
Lokalizacja: Złotego Wieku

Postautor: pawel_nh_zw » śr gru 28, 2011 12:32 pm

Autor: William Corey Dietz
Tytuł: Hitman - Enemy Within
Typ powieści: Sensacyjna, przygodowa, z elementami s-f
Opis: Obowiązkowa pozycja każdego fana Hitmana (jak ja). Jeśli ktoś nie grał lub nawet nie słyszał (wątpię), to głównym bohaterem jest Agent 47 - doskonały płatny zabójca, łysy klon stworzony przez doktora Ort-Meyera w Rumunii w 1964 roku. Od małego szkolony tylko do zabijania, z początku posiadał pozytywne uczucia (hodował królika, później opiekował się kościołem i swoim jedynym przyjacielem - księdzem, w końcu jednak staje się totalną maszyną do zabijania). Ogólnie seria ma niesamowity klimat i nie dam się przekonać, że istnieje lepsza seria gier (na pewno nie dla mnie). Sama książka napisana została przez typka, który z serią wiele nie miał do czynienia, ale naprawdę klimat zbudował zajebisty. Opowiada historię życia Agenta 47 oraz - co stanowi główną oś fabuły - jego wplątanie w intrygę uknutą przez konkurencyjną agencję płatnych zabójców (47 pracuje dla ICA - Międzynarodowej Agencji Kontraktów, wroga agencja to Puissance-Treize, czyli z francuskiego Potężna Trzynastka), która ma doprowadzić do śmierci tegoż 47. Eidos (twórcy gry) uznało książkę za kanoniczną i integralną część serii przygód łysego zabójcy. Z resztą jako gorliwy fanatyk tej serii stwierdzam, że poza drobnymi uchybieniami (47 jest pozbawiony owłosienia oprócz brwi a w książce się goli) rzeczywiście pasuje, przeplatając się z wątkami z gier.

Polska wersja nie została wydana oficjalnie, w necie jest jednak bardzo dobre tłumaczenie jednego z użytkowników największego polskiego forum o grze. Moim zdaniem gość powinien zostać jakimś tłumaczem bo konfrontowałem to tłumaczenie z oryginałem (znam co-nieco angielski) i jest przynajmniej tak samo "literackie" i "elokwentne".
Link: http://hitman.gram.pl/infusions/pro_dow ... d=5&did=27



A jak ktoś woli coś historycznego to polecam to, wprawdzie nie zacząłem czytać na dobre, ale już mi się podoba:

Autor: Petri Sarjanen
Tytuł: Biała Śmierć. Najskuteczniejszy snajper w historii wojen - Simo Häyhä.
Typ powieści: Historyczna, dokumentalna, biograficzna
Opis: Nazwisko Simo Häyhä zna chyba każdy, kto na poważnie interesuje się historią lub tematyką militarną. To najskuteczniejszy snajper wszech czasów, który w ciągu bardzo krótkiego czasu (około miesiąca-dwóch) zabił oficjalnie 705 (a mówi się, że więcej) sowieckich żołnierzy podczas wojny w Finlandii w zimie 1939-1940. 505 ustrzelił ze snajperki przeciętnej jakości i BEZ CELOWNIKÓW, w temperaturze do -40 stopni Celsjusza z odległości około 400 metrów. Żeby było śmieszniej, żaden czerwony Rusek go nigdy nie złapał i nie zabił, niestety pod koniec wojny dostał w szczękę i do końca wojny nie odzyskał przytomności (i już nie mógł zabić żadnego komucha). 13 marca (w dzień zawarcia pokoju) odzyskał przytomność i dostał wysokie odznaczenia. Przeżył 97 lat (!), zmarł w 2002 w wiosce na granicy z Rosją. Pytany o sekret swojej celności odpowiadał po prostu "Praktyka. Robiłem to, co mi kazali i starałem się dobrze wypaść". Że trening czyni mistrza to wiadome, ale 50x przekroczenie normy to już co najmniej COŚ.

Ciekawie pisana książka, miło się czyta. Polecam.
Mistrzejowice Hutnika kibice!

robnh
Posty: 230
Rejestracja: pt lis 06, 2009 7:59 pm
Lokalizacja: Węgrzce, kiedyś BW

Postautor: robnh » śr gru 28, 2011 2:39 pm

Dla miłośników sensacji z elementami SF polecam zajebistą serię Marcina Ciszewskiego:
1. www.1939.com.pl
2. Major
3. www.1944.waw.pl
BYŁ, BĘDZIE, JEST !!! Hutnik HKS !!!

JOK_NH
Posty: 4589
Rejestracja: czw kwie 28, 2005 7:21 pm
Lokalizacja: Wschodnia Strona Miasta

Postautor: JOK_NH » śr gru 28, 2011 2:56 pm

Jestem w trakcie drugiego podejścia do Camorry. Polecam, ale znając życie, to większość z Was już zjadła tą książkę razem z tatarem na śniadanie :wink:

Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2801
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Postautor: BINGONH » śr gru 28, 2011 4:07 pm

Miłośnikom sensacji polecam książki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Clive_Cussler

Można powiedzieć że wychowałem się na tych książkach. Nie chwaląc się czytałem (i mam w kolekcji) wszystkie.

A miłośnikom polityki (których tu nie brakuje) polecam

Książe -Niccolò Machiavellego

Z "klasyki" dyktatorów to czytałem tylko Mein Kampf, przymierzam się do Doktryny Faszyzmu - Mussoliniego i Kapitału Marska.

Mein Kampf za to mocno rozczarowuje, inna sprawa że czytając tego typu książki trzeba znać kontekst historyczny, a ta napisana była w 1925 kiedy chyba nawet sam Führer nie wierzył w dojście do władzy.

Zostając przy tematyce to rewelacyjna jest
J. Heydecker, J. Leeb, Trzecia Rzesza w świetle Norymbergi. Bilans tysiąca lat,

A pamiętacie swoją pierwszą książkę którą przeczyliście dla siebie a nie dla tego że była lekturą?

Moja -Wyspa skarbów -Roberta Louisa Stevensona

Awatar użytkownika
radeknh
Posty: 328
Rejestracja: wt lis 11, 2008 5:13 am

Postautor: radeknh » śr gru 28, 2011 4:54 pm

obecnie koncze ostatnia ksiazke Łysiaka pt. "Satynowy magik" , ale z czystym sumieniem polecam wszystkie ksiazki tego autora.

Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2801
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Postautor: BINGONH » śr gru 28, 2011 5:07 pm

radeknh pisze:obecnie koncze ostatnia ksiazke Łysiaka pt. "Satynowy magik" , ale z czystym sumieniem polecam wszystkie ksiazki tego autora.


Tak Łysiak warty przeczytania zwłaszcza Rzeczpospolita kłamców

dzuhas
Posty: 2360
Rejestracja: śr gru 15, 2004 2:35 pm
Lokalizacja: KrK
Kontakt:

Postautor: dzuhas » śr gru 28, 2011 5:39 pm

z Łysiaka polecam "Cena" . ogolnie to z lekkich paragraf 22 , Szwejk , JAsienica " Polska Piastow".

ja mam pytanie o dobre ksiazki szpiegowskie pisane przez bylych agentow oparte na faktach, tylko nie jeakies cipowate kryminaly dla bab - tego ruska (zapomnialem nazwiska) nie chce bo to jakis fiziol
pzdr Osiek

MarchewaNH
Posty: 435
Rejestracja: ndz maja 17, 2009 8:51 pm
Lokalizacja: Nowa Huta CA

Postautor: MarchewaNH » śr gru 28, 2011 7:24 pm

Z Łysiaka miałem okazję poznać tylko "Szachistę", ale książka godna polecenia.
"Od północnego wschodu miasto narasta i wrasta w ciało starego miasta"
http://www.marchewa-plastyka.blog.onet.pl
http://new.fundacjanh.pl/enha-trip/

Awatar użytkownika
Cato
Posty: 721
Rejestracja: śr cze 29, 2005 9:19 am

Postautor: Cato » śr gru 28, 2011 9:09 pm

polecam trylogię R. Ludluma, na pewno większość z Was widziała filmy o Bournie, ale książki powiadam - są dużo, dużo lepsze !!
być HUTNIKIEM to być najgorętszym
ten kawałek męczy niekumatych

Marcin
Posty: 189
Rejestracja: sob sie 28, 2004 9:24 am

Postautor: Marcin » śr gru 28, 2011 9:19 pm

Tom Clancy o Jacku Rayanie między innymi: Polowanie na Czerwony Październik"

W.E.B Griffin Serie: Korpus Bohaterowie

Larry Bond - political fiction Kocioł - atak Francji i Niemiec - zjednoczonych coś na wzór obecnie UE na Polskę wspomagana przez Wielką Brytanie i USA

Troublemaker
Posty: 2724
Rejestracja: pt paź 01, 2004 2:00 pm

Postautor: Troublemaker » czw gru 29, 2011 7:35 pm

Jeżeli o mnie chodzi to ostatnio czytam pozycje dotyczące epoki napoleońskiej sensu stricte.

Oprócz wspominanego przez kilku moich przedmówców, co nie dziwi tak na marginesie, Łysiaka (piszę tu o komplecie z tzw. serii napoleońskiej) to ostatnio zaliczyłem jeszcze Wojny Napoleońskie gen. Kukiela, Napoleona Tarlego oraz Tularda, Napoleona i jego marszałków Archibalda Gordona (nie jest to pozycja naukowa ale świetna moim zdaniem i cytowana niejednokrotnie w innych opracowaniach), oraz z popularnej serii Bellony Marengo, Austerlitz, Wagram i Waterloo.

Oprócz tego polecam "Wysadzić Rosję" Litwinienki świetnie ilustrującą wpływy FSB w Rosji.

BINGONH pisze:
radeknh pisze:obecnie koncze ostatnia ksiazke Łysiaka pt. "Satynowy magik" , ale z czystym sumieniem polecam wszystkie ksiazki tego autora.


Tak Łysiak warty przeczytania zwłaszcza Rzeczpospolita kłamców


Bezsprzecznie, ale w tym przypadku warto uzupełnić to "Stuleciem kłamców".
Quam dulce et decorum est pro patria mori

dan1950
Posty: 304
Rejestracja: sob mar 12, 2005 9:54 pm
Lokalizacja: NOWA HUTA

Postautor: dan1950 » pt sty 06, 2012 3:18 pm

Co taka cisza w temacie? Oczywiście również polecam Łysiaka("salon", "lider"). Oprócz tego thrillery medyczne Robina Cooka. Tak z ostatnio czytanych to: "Czarny czwartek", "Kto tu dymi" - JKMa. Pierwsza książka którą przeczytalem nie z przymusu to "karolcia" Marii Kruuger :D. Potem był na tapecie Edmund Niziurski i Adam Bachdaj. Bingo z tym Kapitałem marksowskim to radziłbym Ci się zastanowić, jeszcze ci się spodoba i co wtedy :D