Covid-19

Czyli wszystko to co nie mieści się w powyższych kategoriach - taki nasz mały hutniczy Hyde Park:)

Moderator: dUfio

stazyja69
Posty: 4491
Rejestracja: pt maja 28, 2010 9:28 pm
Lokalizacja: NH

Postautor: stazyja69 » sob lut 06, 2021 5:52 pm

Do stali , tektury , dodaję tworzywa sztuczne .
To akurat towary o których wiem , oj wiem .

Awatar użytkownika
PITROL
Posty: 1873
Rejestracja: wt mar 24, 2009 11:56 am
Lokalizacja: Z pod kopca

Postautor: PITROL » ndz lut 07, 2021 5:29 pm

Przydługie i wielu nie będzie się chciało doczytać do końca. Ale daje do myślenia jak ktoś chce.
Alternatywa Finansowa

Wczoraj w sieci pojawiła się "Lista Piechocińskiego", na której były minister przedstawił listę konkretnych firm, które dostały wsparcie z tarcz antykryzysowych w Polsce. Powszechne oburzenie wywołały pieniądze dla podmiotów, często z zagranicznym kapitałem, które mogły bez przeszkód prowadzić swoją działalność podczas lockdownu, a mimo to otrzymały spore milionowe finansowe.
Też się wtedy wkurzyliście? To lepiej usiądźcie. Bo to co teraz Wam pokażemy, to ocean przy kropli od Piechocińskiego.
W ramach walki z COVID-19 Europejski Bank Centralny wyłożył łącznie 1,850 biliona Euro. Przeznaczono je na kilka programów, jednym z nich jest skup obligacji korporacyjnych. Łącznie EBC posiada obecnie obligacje korporacyjne od europejskich firm na kwotę 255 miliardów Euro. Czyli ok. 1,15 biliona złotych. Inaczej mówiąc tysiąc miliardów złotych.
Budżet Polski w 2020 roku to 398 mld zł, zatem EBC skupił obligacje korporacyjne w wysokości ok. 3 budżetów Polski.
Czym są obligacje korporacyjne, jak działają i jaką rolę odgrywa EBC? Oddajemy głos Cezaremu Głuchowi, szerzej znanemu jako Trader21 z bloga IndependentTrader.pl, który w 3 minuty Wam to wyjaśni.
Początek ok. 3:30
https://www.youtube.com/watch?v=KuYccI7hV4I&t=3m38s
Wiemy już o co chodzi? To teraz musimy sprawdzić jeszcze kilka rzeczy.
Od kogo, na jaki procent, na jak długo EBC i na jakie kwoty skupował obligacje korporacyjne.
Prawie wszystkie te informacje znajdziemy tutaj, pod zakładką CSPP
https://www.ecb.europa.eu/…/impleme…/app/html/index.en.html…
(poniżej screen z pliku excel)
______________
1. Od kogo?
EBC na przestrzeni ostatnich lat skupił 1609 obligacji korporacyjnych od 344 firm. Od niektórych kilka, a nawet kilkanaście razy. Dlaczego teraz, przy okazji COVID, nie zdecydowano się pomóc większej ilości podmiotów tylko kupiono po raz kolejny np. od firmy Allianz, łącznie 8 różnych obligacji, a od BMW aż 27 różnych obligacji? Nie wiemy ale się domyślamy.
Pełna lista obligacji skupionych przez EBC, niestety bez rozdzielenia na wcześniejsze oraz te z bieżącego skupu na walkę z COVID, znajduje się tutaj:
https://www.ecb.europa.eu/…/CSPP_ ... nd_holdin…
My postanowiliśmy wymienić tu kilkadziesiąt najbardziej znanych w Polsce bądź występujących na naszym rynku korporacji.
ABB
Adecco
Adidas
Aeroports de Paris - lotniska paryskie
Air Liquide
Airbus
Allianz
Alstom
Autoroutes du Sud - firma zarządzająca autostradami we Francji
Autostrade per L'Italia - autostrady włoskie
Albertis Infrastucturas - autostrady hiszpańskie
BASF
Bayer
Bertelsmann SE - media w Niemczech, właściciel RTL
BMW
Bouygues - konglomerat skłądający się z firm budowlanych, stacji tv (m.in. Eurosport), operator telefonii komórkowej
Brussels Airport
Cap Gemini
Carrefour
Cepsa Finance - hiszpański gigant energetyczny
Cellnex Telecom - operator telefonii komórkowej w Hiszpani, Włoszech, Francji, Holandii, UK, Szwajcarii i Irlandii
Saint Gobain
Michelin
Continental
Covestro - odłam powstały z Bayera, przemysł polimerowy
Daimler - chyba rekordzista, 37 obligacji
Danone
Deutsche Bahn - niemieckie koleje państwowe
Deutsche Borse - niemiecka giełda
Deutsche Post - niemiecki operator poczty
Deutsche Telekom
E.ON - niemiecki gigant energetyczny (EBC wykupił od nich 19 obligacji)
EDF - francuski gigant energetyczny, posiadający kilka elektrowni również w Polsce
Enel - włoski koncern energetyczny
Engie - francuski gigant energetyczny (24 obligacje)
ENI - włoski gigant energetyczny
Eutelsat
Evonik
EXOR - włosko-holenderski multiholding, 28 firma na świecie pod względem przychodów
Fiat
Fortum - fiński gigant energetyczny, posiadający elektrownie również w Polsce
Fresenius - niemiecki gigant branży medycznej
Heineken (15 obligacji)
Iberdrola - hiszpański gigant energetyczny
innogy
JAB Holding -branża spożywcza, m.in. Jacobs, Douwe Egberts
Philips
Linde
Louis Vitton 🤯
Mondelez - Milka, Oreo itp.
Nestle
Nokia
Novartis
OMV - austriacki koncern petrochemiczny
Orange
Peugeot
Renault
Repsol - hiszpański gigant petrochemiczny
Richemont - biżuteria, luksusowe zegarki
Royal Schiphol - lotnisko w Amsterdamie
Ryanair
Sanofi - francuski koncern farmaceutyczny
SAP - branża informatyczna, dostawca oprogramowania dla biznesu
Schneider Electric
Shell
Siemens
Snam - gazownictwo, Włochy
SAGESS - branża naftowa, Francja
Sodexo SA
Suez SA - francuska multikorporacja, gazownictwo, energetyka, infrastruktura wodna
Swisscom
Telecom Italia
Telefonica
Tennet - holenderski państwowy moloch energetyczny
Total
Unilever
Valeo
Veolia
Vinci
Vivendi
Volskwagen
Whirlpool
Wizzair
Zurich Finance - ubezpieczenia
I wiele wiele innych firm
Bardzo interesujące na liście są też podmioty.... spoza UE.
Anheuser-Busch - browar z St. Louis - m.in. Budweiser
Coca-Cola
ArcelorMittal - hinduska firma która zamknęła niedawno oddział w Nowej Hucie
CK Hutchinson - konglomerat firm z branży telefonii, budownictwa, właściciel portów oraz wielu sieci sklepów z siedzibą w Hongkongu
______________
2. Wiemy już od kogo, teraz sprawdźmy na jaki procent.
Procenty są różne. Od 0% (zera procent) do 8% - jednakże rozkład jest mniej więcej taki
0 procent - 58 obligacji
0-1 procent - 513 obligacji
1-2 procent - 636 obligacji
2-3 procent - 240 obligacji
3-4 procent - 76 obligacji
powyżej 4 procent - 68 obligacji, głównie dla firm, które wypuściły kilka innych obligacji
ruchome oprocentowanie - 17 obligacji
Na 1609 obligacji - 1207 wynosi nie więcej niż 2% (słownie: dwa procent)
Tu mamy ciekawą analogię z życiem szarego człowieka.
Znajdziecie gdzieś kredyt mieszkaniowy na 10-20 lat z oprocentowaniem na poziomie 0-2% ? Widocznie nie pytaliście w EBC 🙂
______________
3. Na jak długo?
Okresy są różne i bez dokładnego zgłębiania każdej obligacji odrębnie, nie da się podać pełnej informacji. Jednakże wiemy, do kiedy należy wykupić swoje obligacje:
97 obligacji kończy się w 2021 roku
650 obligacji w latach 2021-2025
655 obligacji latach 2026-2030
153 obligacje w latach 2031-2035
46 obligacji w latach 036-2041
5 obligacji w latach 2049-2051
Kilkaset bogatych korporacji musi wykupić swoje wielomilionowe obligacje z oprocentowaniem np. 0,5%. Prawdopodobnie zrobili interes życia, bo przebiją nawet inflację 🤯
______________
4. I tu dochodzimy do pytania czwartego - na jakie kwoty?
Wiemy że łącznie jest to 255 miliardów Euro (jak wspomnieliśmy, to równowartość trzech budżetów Polski albo, licząc z grubsza, budżet Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii razem wziętych ).
Na stronie Europejskiego Banku Centralnego próżno jednak szukać informacji najważniejszej - za ile skupili konkretne obligacje korporacyjne? Taki tam, drobiazg, kto by się kwotami przejmował. Przecież te pieniądze i tak drukujemy.
Aby znaleźć informację, musimy zajrzeć na tę stronę i wpisać kod:
https://cbonds.pl/bonds/680631/
Np. dla tego kodu, mamy obligacje dla Deutsche Bahn na kwotę 300 milionów Euro, na 0% do spłaty 14.02.2024 (screen w komentarzu)
I tak musimy postąpić z każdą z tych obligacji ręcznie.
______________
Chwileczkę, jak to Deutsche Bahn? Czy to nie jest podmiot w 100% należący do niemieckiego rządu? Podobnie jak wiele firm na liście wyżej należy do rządów Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Włoch czy Hiszpanii?
Jak czytamy na Wikipedii, jednym z podstawowych założeń EBC jest:
"EBC nie może udzielać kredytów organom wspólnotowym ani podmiotom sektora publicznego w poszczególnych krajach"
🔥 Ale hej! Przecież EBC nie udziela kredytów tylko wykupuje obligacje korporacyjne! EBC inwestuje w te obligacje i liczy na zwrot! A że inwestuje na zero procent w państwowe koleje, będące na skraju upadłości pod koniec 2019 roku? Oj tam. Zwróci się. To musi być świetna inwestycja.
https://www.dw.com/…/niemiecki-nik-alarmuje-deut…/a-50419722
🔥🔥🔥 Równie zasadne pytania brzmią, dlaczego EBC z powodu walki z COVID-19 wspiera firmy:
- energetyczne, petrochemiczne, gazownicze, farmaceutyczne, firmy produkujące proszki do prania, firmy wytwarzające słodycze, browary, firmy ubezpieczeniowe, producentów samochodów, operatorów telefonii komórkowych, producentów ubrań, w tym biżuterii, luksusowych zegarków czy torebek, stacje telewizyjne albo dostawców usług informatycznych?
Kto nie znajduje odpowiedzi na to pytanie, niech jeszcze raz wróci na początek tekstu, do wywiadu z Cezarym Głuchem.
______________
Podsumujmy:
👀 EBC skupił obligacje od europejskich korporacji na ok. 255 mld Euro (1 150 miliardów złotych)
👀 Większość obligacji jest oprocentowana poniżej 2% (dwóch procent) na okres 5-10 lat
👀 Na liście firm nie ma ani jednej firmy z Polski (bo Polska nie należy do strefy Euro) ale jest jedna firma czeska (z siedzibą w Luksemburgu, która ma 100% udziałów w firmie w Czechach) - Czech Gas Networks Investments S.a.r.l.
👀 33% obligacji otrzymały firmy francuskie, 26% firmy niemieckie, 8% hiszpańskie, 7% włoskie, 6% holenderskie, 4% belgijskie, 3% szwajcarskie
Na sam koniec jeszcze wypadałoby zapytać - a skąd tak właściwie EBC ma te wszystkie pieniądze? I dlaczego nasz NBP nie może zrobić podobnej operacji na tak dużą skalę (robi na mniejszą)? Ale to zostawmy może na dyskusję w komentarzach.
Tylko wkleiłem jako ciekawostkę więc komentarze nie do mnie osobiście
Mówię to co myślę, robię to co mówię

dUfio
Posty: 9093
Rejestracja: pn sie 30, 2004 2:08 pm
Lokalizacja: ja to znam

Postautor: dUfio » czw lut 11, 2021 6:26 am

Z dedykacją dla tych, którzy wierzyli "byle do szczepien", "po szczepieniach wszystko wróci do normy"
https://twitter.com/GIS_gov/status/1359 ... 24642?s=19

Hujstych szczepien skoro i tak oni chcą nam wpierdolic ddm po wsze czasy? :lol: tak, tak, "nowa modyfikacja wirusa" :lol:

Awatar użytkownika
markow
Posty: 814
Rejestracja: sob sie 28, 2004 4:10 pm

Postautor: markow » czw lut 11, 2021 1:35 pm

Czytałem dziś, że w Niemczech ministerstwo transportu myśli nad wprowadzeniem obowiązku wyposażenia samochodu w 2 maseczki.
Brak maseczek karany byłby mandatem 15 EUR.
W GB też są już takie zapowiedzi, że po koronie trzeba będzie nosić szmaty na twarzy.
-------------------------------------------------------
Forever Hutnik - Czyzyny HKS

ksh72
Posty: 2579
Rejestracja: pt sie 27, 2004 3:32 am

Postautor: ksh72 » pn lut 15, 2021 9:56 am

Francuska Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM) poinformowała o grypopodobnych objawach u 150 członków personelu medycznego we Francji po podaniu szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19. Kilka szpitali wstrzymało szczepienia tym preparatem. AstraZeneca to jedna z trzech szczepionek stosowanych w Polsce.

https://www.onet.pl/?utm_source=duckduc ... 5a&utm_v=2


Grypopodobne objawy odnotowano u kilkuset medyków w Szwecji po podaniu im szczepionki firmy AstraZeneca.

Władze samorządowe dwóch regionów kraju zdecydowały o tymczasowym wstrzymaniu szczepień tym preparatem personelu medycznego.

W Nyköping niedaleko Sztokholmu, co czwarty pracownik tamtejszego szpitala skarżył się na dolegliwości dzień po przyjęciu pierwszej dawki wakcyny.

- Skutki uboczne wystąpiły u ponad stu spośród prawie czterystu osób, które przyjęły szczepionkę firmy AstraZeneca.

https://mail.radioszczecin.pl/6,419357, ... onki-astra


W Polsce:
Bieżący raport dotyczący NOP

Dane na dzień: 14.02.2021 r.
Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 1775 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 1474 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Czyli 301 odczynów nie miało łagodnego charakteru. Ile zgonów nie informują - samemu trzeba policzyć.

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/nie ... zczepienne
na dole szczegółowe dane (codzienni aktualizowane) do ściągniecia



no ale jak ktoś ma obawy co do szczepionek to szur, foliarz, przygłup, który się nie szczepi bo się boi chipów hihihihahaha
Hej, hej, bawmy sięHej hej, śmiejmy sięHej, hej, bawmy sięHej hej, śmiejmy się

Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2802
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Postautor: BINGONH » wt lut 16, 2021 6:35 am

W tym tygodniu zaszczepiła się moja Babcia (89l).
Żadnych skutków ubocznych.

stazyja69
Posty: 4491
Rejestracja: pt maja 28, 2010 9:28 pm
Lokalizacja: NH

Postautor: stazyja69 » wt lut 16, 2021 9:42 am

Miałem małą nadzieję na lekkie uchylenie bram, ale po tym ...

Niedzielski :
Odwrócenie tendencji staje się faktem....

... Trend dla tygodniowej stop wzrostu....

... jest dodatni.
Ble , ble , ble

Awatar użytkownika
jarekb
Posty: 333
Rejestracja: śr cze 04, 2008 10:59 am
Lokalizacja: Libertów

Postautor: jarekb » wt lut 16, 2021 10:19 am

Jeśli te statystyki są prawdziwe to raczej efekt powrotu dzieci do szkół niż imprezy na krupówkach. Tak czy inaczej nie pomoże to w otwarciu stadionów.

Piotrek
Posty: 2987
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: kur2nów

Postautor: Piotrek » wt lut 16, 2021 12:36 pm

Istnieje możliwość otrzymania dodatku mieszkaniowego do czynszu.
https://sprawyspoleczne.krakow.pl/swiad ... ynszu.html

ksh72
Posty: 2579
Rejestracja: pt sie 27, 2004 3:32 am

Postautor: ksh72 » wt lut 16, 2021 2:33 pm

https://wiadomosci.wp.pl/szczepionka-na ... 542896832a

WHO zatwierdziło szczepionką na COVID-19 AstraZeneca do użytku w nagłych wypadkach


Abstrahując od tego co to znaczy "w nagłych przypadkach" podawać specyfik zdrowej osobie :shock:
To jestem zszokowany liczbą nauczycieli, którzy doniesień medialnych pozwalają sobie ten specyfik wstrzykiwać.
Od szkoły podstawowej nie miałem wysokiego zdania o tej grupie społecznej :wink: ale i tak jestem zaskoczony.


Kumpel mąż nauczycielki (nie zgłosiła się do eksperymentu) mówi że po wczorajszym wyszczepianiu dzisiaj większość z nich do pracy nie przyszła.

dUfio
Posty: 9093
Rejestracja: pn sie 30, 2004 2:08 pm
Lokalizacja: ja to znam

Postautor: dUfio » wt lut 16, 2021 2:38 pm

Ja z kolei mam info z drugiej ręki ze w pewnym szpitalu cała kadra lekarzy i pielęgniarek aplikuje sobie zamiast szczepionki placebo byle był swistek. I pewnie nie jest to przypadek odosobniony w skali kraju

Piotrek
Posty: 2987
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 4:41 pm
Lokalizacja: kur2nów

Postautor: Piotrek » wt lut 16, 2021 4:39 pm

dUfio pisze:Ja z kolei mam info z drugiej ręki ze w pewnym szpitalu cała kadra lekarzy i pielęgniarek aplikuje sobie zamiast szczepionki placebo byle był swistek. I pewnie nie jest to przypadek odosobniony w skali kraju


Dostaną "lewe świstki" , potem stwierdzi się u nich kowid i będzie afera, że szczepionki nie działają. heheh

dUfio
Posty: 9093
Rejestracja: pn sie 30, 2004 2:08 pm
Lokalizacja: ja to znam

Postautor: dUfio » wt lut 16, 2021 4:47 pm

Piotrek pisze:
dUfio pisze:Ja z kolei mam info z drugiej ręki ze w pewnym szpitalu cała kadra lekarzy i pielęgniarek aplikuje sobie zamiast szczepionki placebo byle był swistek. I pewnie nie jest to przypadek odosobniony w skali kraju


Dostaną "lewe świstki" , potem stwierdzi się u nich kowid i będzie afera, że szczepionki nie działają. heheh


Pytanie co będzie gdy u tych z zaaplikowaną oryginalną szczepionka się stwierdzi :lol:

ksh72
Posty: 2579
Rejestracja: pt sie 27, 2004 3:32 am

Postautor: ksh72 » wt lut 16, 2021 6:50 pm


ksh72
Posty: 2579
Rejestracja: pt sie 27, 2004 3:32 am

Postautor: ksh72 » czw lut 18, 2021 6:34 pm