POLITYKA

Czyli wszystko to co nie mieści się w powyższych kategoriach - taki nasz mały hutniczy Hyde Park:)

Moderator: dUfio

Awatar użytkownika
metal
Site Admin
Posty: 3362
Rejestracja: pn sie 23, 2004 5:01 pm
Lokalizacja: http://www.Hutnik.krakow.pl
Kontakt:

Postautor: metal » pn wrz 20, 2010 1:28 pm

Jak (Górny) Śląsk zawsze Polski, to musimy od nowa napisać historię:
cyt za wikipedią :

870 (około) – prawdopodobne przyłączenie terenów górnej Odry i górnej Wisły do Rzeszy Wielkomorawskiej przez Świętopełka Wielkiego.
921 (około) – prawdopodobne przyłączenie Śląska do Czech
991 – dokument Dagome Iudex potwierdza wejście Śląska w skład państwa Polan
1318 – ziemie śląskie w granicach Korony Czeskiej wyłączono z Moraw, jako księstwo opawskie – dziedziczną ziemię bocznej linii Przemyślidów.
1327 – Wszyscy książęta górnośląscy, kolejno w Bytomiu, Opawie i Wrocławiu składają hołd lenny królowi Czech – Janowi Luksemburskiemu.
1434 (około) – wprowadzenie na Górnym Śląsku, jako urzędowego, języka czeskiego. Kościół katolicki wprowadza w miejsce stosowanego dotychczas języka niemieckiego język polski.
1526 – Królestwo Czech razem z Górnym Śląskiem dostało się pod władzę Ferdynanda I Habsburga.

itd, itp.
Taki subiektywny wybór wydarzeń historycznych dotyczących Górnego Śląska noże dotyczyć wielu terenów w Europie. Jaki ten Śląsk był zawsze polski...
ObrazekStaram się pisać poprawnie po polsku!

Awatar użytkownika
Cato
Posty: 721
Rejestracja: śr cze 29, 2005 9:19 am

Postautor: Cato » pn wrz 20, 2010 1:35 pm

xyz84 pisze:Kosowo w 90% zamieszkują albańczycy co nie zmienia faktu, że jego terytorium jest narodowym dziedzictwem Serbii. Hańbą jest uznanie niepodległości Kosowa przez władze polskie w 2008 roku.


w 80%, co nie zmienia faktu, że Albańczycy mają największy w Europie przyrost naturalny, bijąc na głowę samych Turków ! W rzeczy samej, zajęli terytorium Serbów, współtworząc z ich mniejszością odrębne "państwo", które by dopełnić dziwności ODCINA się od jakichkolwiek związków z Albanią. Tak więc mnożący się jak króliki mieszkańcy całkiem żyznych terenów Kosova mają gdzieś skalistą i biedną matkę-ojczyznę, tworząc nowe "państwo", nowy twór.
być HUTNIKIEM to być najgorętszym
ten kawałek męczy niekumatych

Awatar użytkownika
PennyWise
Posty: 1335
Rejestracja: pn kwie 18, 2005 2:09 pm
Lokalizacja: spod budki z piwem;]

Postautor: PennyWise » pn wrz 20, 2010 2:43 pm

Niejaki Dominik Taras, bohater fejsbukowej dziatwy.
http://www.youtube.com/watch?v=PmgS1n3GtSE

Autorytet, kurwa jego mać 8) .
Ps.Pozdrowienia dla filmowców, więcej panowie takich produkcji życze.
BOG Z Nami, chuj z Nimi.
Oldschool Fan

Awatar użytkownika
xyz84
Posty: 67
Rejestracja: pt sie 20, 2010 12:02 am
Lokalizacja: Warszawa-Łagiewniki

Postautor: xyz84 » pn wrz 20, 2010 3:35 pm

metal pisze:Jak (Górny) Śląsk zawsze Polski, to musimy od nowa napisać historię:
cyt za wikipedią :

870 (około) – prawdopodobne przyłączenie terenów górnej Odry i górnej Wisły do Rzeszy Wielkomorawskiej przez Świętopełka Wielkiego.
921 (około) – prawdopodobne przyłączenie Śląska do Czech
991 – dokument Dagome Iudex potwierdza wejście Śląska w skład państwa Polan
1318 – ziemie śląskie w granicach Korony Czeskiej wyłączono z Moraw, jako księstwo opawskie – dziedziczną ziemię bocznej linii Przemyślidów.
1327 – Wszyscy książęta górnośląscy, kolejno w Bytomiu, Opawie i Wrocławiu składają hołd lenny królowi Czech – Janowi Luksemburskiemu.
1434 (około) – wprowadzenie na Górnym Śląsku, jako urzędowego, języka czeskiego. Kościół katolicki wprowadza w miejsce stosowanego dotychczas języka niemieckiego język polski.
1526 – Królestwo Czech razem z Górnym Śląskiem dostało się pod władzę Ferdynanda I Habsburga.

itd, itp.
Taki subiektywny wybór wydarzeń historycznych dotyczących Górnego Śląska noże dotyczyć wielu terenów w Europie. Jaki ten Śląsk był zawsze polski...


Miałem na myśli, że dla mnie Śląsk jest przez wieki był i zawsze będzie polski. Idąc Twoim tokiem rozumowania to nie ma miejsca na ziemi miejsca o którym można by powiedzieć że od zawsze jest zamieszkiwane i po jurysdykcją jednej grupy etnicznej.

Awatar użytkownika
metal
Site Admin
Posty: 3362
Rejestracja: pn sie 23, 2004 5:01 pm
Lokalizacja: http://www.Hutnik.krakow.pl
Kontakt:

Postautor: metal » pn wrz 20, 2010 3:47 pm

Do tego właśnie zmierzałem, historia mówi, że Śląsk przez wieki nie był Polski, bo był również Czeski, Niemiecki, pewnie Austro-Węgierski, każda z tych grup mogłaby wysunąć postulat, że to jej dziedzictwo narodowe i nie życzy sobie tutaj Polski. (Tak jak Ty odmawiasz prawa istnieniu Kosowa).
ObrazekStaram się pisać poprawnie po polsku!

Awatar użytkownika
xyz84
Posty: 67
Rejestracja: pt sie 20, 2010 12:02 am
Lokalizacja: Warszawa-Łagiewniki

Postautor: xyz84 » pn wrz 20, 2010 3:58 pm

metal pisze:Do tego właśnie zmierzałem, historia mówi, że Śląsk przez wieki nie był Polski, bo był również Czeski, Niemiecki, pewnie Austro-Węgierski, każda z tych grup mogłaby wysunąć postulat, że to jej dziedzictwo narodowe i nie życzy sobie tutaj Polski. (Tak jak Ty odmawiasz prawa istnieniu Kosowa).


Odmawiam ponieważ jestem silnie emocjonalnie związany z narodem serbskim. Przy czym nie odmawiam pewnych racji drugiej stronie. Myślę jednak, że nie ma sensu licytować się tu czyja słuszność jest słuszniejsza.

Awatar użytkownika
PennyWise
Posty: 1335
Rejestracja: pn kwie 18, 2005 2:09 pm
Lokalizacja: spod budki z piwem;]

Postautor: PennyWise » pn wrz 20, 2010 4:22 pm

metal pisze:Do tego właśnie zmierzałem, historia mówi, że Śląsk przez wieki nie był Polski, bo był również Czeski, Niemiecki, pewnie Austro-Węgierski, każda z tych grup mogłaby wysunąć postulat, że to jej dziedzictwo narodowe i nie życzy sobie tutaj Polski. (Tak jak Ty odmawiasz prawa istnieniu Kosowa).

Ślask nie był austrowegierski, historyku 8) .
Co nie zmienia faktu, że jest tylko bardziej polski niż mazury czy inne zachodniepomorze.
Trzeba przejść do wiadomości, że o kształcie naszych granic mieliśmy, jako Polacy, tyle do powiedzenia co mieszkańcy dajmy na to RSA.
BOG Z Nami, chuj z Nimi.

Oldschool Fan

stazyja69
Posty: 4508
Rejestracja: pt maja 28, 2010 9:28 pm
Lokalizacja: NH

Postautor: stazyja69 » pn wrz 20, 2010 4:45 pm

PennyWise pisze:
metal pisze:Do tego właśnie zmierzałem, historia mówi, że Śląsk przez wieki nie był Polski, bo był również Czeski, Niemiecki, pewnie Austro-Węgierski, każda z tych grup mogłaby wysunąć postulat, że to jej dziedzictwo narodowe i nie życzy sobie tutaj Polski. (Tak jak Ty odmawiasz prawa istnieniu Kosowa).

Ślask nie był austrowegierski, historyku 8) .


Nie wchodzę w dyskusję , nie jestem historykiem - ale kawałek CIESZYNA ŚLASKIEGO było pod austrowęgrami !
Tak mi się kojarzy . No ale to dawno było :wink:

Awatar użytkownika
PennyWise
Posty: 1335
Rejestracja: pn kwie 18, 2005 2:09 pm
Lokalizacja: spod budki z piwem;]

Postautor: PennyWise » pn wrz 20, 2010 4:53 pm

stazyja69 pisze:
PennyWise pisze:
metal pisze:Do tego właśnie zmierzałem, historia mówi, że Śląsk przez wieki nie był Polski, bo był również Czeski, Niemiecki, pewnie Austro-Węgierski, każda z tych grup mogłaby wysunąć postulat, że to jej dziedzictwo narodowe i nie życzy sobie tutaj Polski. (Tak jak Ty odmawiasz prawa istnieniu Kosowa).

Ślask nie był austrowegierski, historyku 8) .


Nie wchodzę w dyskusję , nie jestem historykiem - ale kawałek CIESZYNA ŚLASKIEGO było pod austrowęgrami !
Tak mi się kojarzy . No ale to dawno było :wink:


Oczywiście masz racje ,ale Cieszyn to nie Śląsk sensu stricte.
BOG Z Nami, chuj z Nimi.

Oldschool Fan

Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2802
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Postautor: BINGONH » pn wrz 20, 2010 4:54 pm

metal pisze:Czyli jeśli kolejny raz (tfu tfu) trzy mocarstwa podzielą między siebie Polskę, to nie oczekujemy od nikogo pomocy, bo przecież ma wygrać silniejszy?



Jak podzielił to nikt i tak nam nie pomógł.
Dlaczego zakładasz że to nas znowu podzielą może tak np. My do spółki z Rosją podzielimy Ukrainę :P
Oczekuję pomocy od moich sojuszników bo Ja bym im jej udzielił ale nie pozwolę sobie na wtrącanie się nikogo w moje wewnętrzne spory.

metal pisze:[color=darkblue]Do tego właśnie zmierzałem, historia mówi, że Śląsk przez wieki nie był Polski, bo był również Czeski, Niemiecki, pewnie Austro-Węgierski, każda z tych grup mogłaby wysunąć postulat, że to jej dziedzictwo narodowe i nie życzy sobie tutaj Polski. (Tak jak Ty odmawiasz prawa istnieniu Kosowa).


Ale póki co Ruch Autonomi Śląska nie ma jakiś większych wpływów wśród Ślązaków widać dobrze im w Polsce i pamiętajcie jeszcze o jednym bardzo ważnym fakcie historycznym dotyczącym Śląska

http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstania_ ... %C4%85skie

Marcin_SuchaBeskidzka
Posty: 533
Rejestracja: śr lut 09, 2005 11:25 am

Postautor: Marcin_SuchaBeskidzka » pn wrz 20, 2010 8:03 pm

PennyWise pisze:Oczywiście masz racje ,ale Cieszyn to nie Śląsk sensu stricte.


Obiecywałem sobie, że już się nie będe odzywał, ale bez jaj... Jako mediewista mogę się nie wypowiadać na temat Kaczyńskiego, Kosowa czy innych Dmowskich, ale oczywistów faktów naprawdę nie powinno się przeinaczać.

Cieszyn jest Śląskiem sensu stricte dużo bardziej niż to, co obecnie dla 99% społeczeństwa jest synonimem "śląskości", a więc Katowice i okolice. Cieszyn to jeden z najstarszych śląskich grodów, zawsze był śląski, od niemal 1000 lat, podczas gdy np. Bytom jeszcze w XII w. był związany ściśle z Ziemią Krakowską, a tam, gdzie dużo, dużo później powstały obecne "węgielne" metropolie nie było jeszcze... nic.
Nawiasem mówiąc - jeśli patrzymy na Śląsk w ujęciu historycznym, to warto sobie uświadomić, że tzw. Górny Śląsk to tylko jego kawałeczek, a jedyną historyczną stolicą Śląska jest Wrocław. Upraszczając - Śląsk historyczny to przede wszystkim teren obecnego województwa dolnośląskiego, w dalszej kolejności - opolskiego (Opole to historyczna stolica... Górnego Śląska właśnie). Natomiast Katowice, Chorzów to tylko śląskie pogranicze. Katowice, Chorzów - ale już np. nie Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza, bo to z historycznego punktu widzenia ziemie stricte małopolskie.
Ale Cieszyn to tylko i wyłącznie Śląsk.

derexnh
Posty: 356
Rejestracja: pt lis 28, 2008 11:38 am

Postautor: derexnh » pn wrz 20, 2010 9:01 pm

Marcin_SuchaBeskidzka pisze:
... Jako mediewista mogę się nie wypowiadać na temat Kaczyńskiego, Kosowa czy innych Dmowskich...


Spokojnie, czemu nie mialbys zabierac glosu ?? Przypominam, ze S.P Janusz Kurtyka tez byl mediewista...
Zreszta i tak masz lepsze przygotowanie do wypowiadania sie niz wiekszosc zabierajaca tutaj glos (ja magisterke bronilem akurat o XVIII w.). Tak wiec smialo :)
pozdr

Awatar użytkownika
xyz84
Posty: 67
Rejestracja: pt sie 20, 2010 12:02 am
Lokalizacja: Warszawa-Łagiewniki

Postautor: xyz84 » pn wrz 20, 2010 9:14 pm

Sosnowiec podobnie jak i Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź oraz kilka pomniejszych miejscowości leżą na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Które zajmuje obszar w zachodniej Małopolsce graniczący z Górnym Śląskiem. Natomiast Cieszyn jest stolicą Śląska Cieszyńskiego który to znajduje się w geograficznych i historycznych granicach Górnego Śląska.

Marcin_SuchaBeskidzka
Posty: 533
Rejestracja: śr lut 09, 2005 11:25 am

Postautor: Marcin_SuchaBeskidzka » pn wrz 20, 2010 9:24 pm

derexnh pisze:Spokojnie, czemu nie mialbys zabierac glosu ??


Ujmując delikatnie - niezbyt odpowiadają mi proporcje pomiędzy merytoryczną zawartością tutejszych dyskusji a inwektywami 8)

Awatar użytkownika
metal
Site Admin
Posty: 3362
Rejestracja: pn sie 23, 2004 5:01 pm
Lokalizacja: http://www.Hutnik.krakow.pl
Kontakt:

Postautor: metal » pn wrz 20, 2010 11:31 pm

Marcin - stwierdziliśmy już wielokrotnie, te proporcje zależą tylko od nas. A im więcej bogatych merytorycznie wypowiedzi - tym poziom lepszy.
ObrazekStaram się pisać poprawnie po polsku!