Ciekawostki Historyczne

Czyli wszystko to co nie mieści się w powyższych kategoriach - taki nasz mały hutniczy Hyde Park:)

Moderator: dUfio

Awatar użytkownika
OŻÓG 1950
Posty: 3898
Rejestracja: czw sie 26, 2004 1:39 am
Lokalizacja: Wąwozowa City

Postautor: OŻÓG 1950 » sob lut 22, 2014 12:54 am

Obrazek

- Pytanie laika. Jaki był język urzędowy w takim razie?

- W Koronie - łacina. W W. Ks. Litewskim do końca XVII w. język ruski (tzw. "starobiałoruski"), a potem... polski (ale to mniej niż sto lat)

Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2801
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Postautor: BINGONH » sob lut 22, 2014 7:46 am

Ożóg

Z drugiej strony przed rozbiorami nie było Polski jako tako. Tylko Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Więc można by w nieskończoność debatować na ile to było państwo polskie.
Dla przykładu mapa Litwy z przełomu XIV i XV wieku.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... -_1434.png

Skład narodowościowy w Rzeczpospolitej, też nie jest dla nas korzystny. Początkowo w tym państwie byliśmy największą mniejszością, 40% populacji. Władze państwa, czyli monarchowie elekcyjni często byli innych narodowości.

Kresy były podbite przez Litwinów i wcielone do Rzeczypospolitej, ale z czasem cały wschód ulegał polonizacji.

Nie można jednoznacznie twierdzić, że tamto państwo przed rozbiorami to był Polska, jak i nie można odbierać prawa Litwinom do uważania Wilna za ich historyczną stolicę. Bo to przez wieki było litewskie miasto które uległo polonizacji.

Awatar użytkownika
OŻÓG 1950
Posty: 3898
Rejestracja: czw sie 26, 2004 1:39 am
Lokalizacja: Wąwozowa City

Postautor: OŻÓG 1950 » sob lut 22, 2014 10:30 am

I doszliśmy do polityki jagiellońskiej, której orędownikiem był Lech Kaczyński. Tak na dobry początek weekendu Bingo :)

Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2801
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Postautor: BINGONH » sob lut 22, 2014 2:41 pm

A co do tego wszystkiego ma Kaczyński?

Awatar użytkownika
Lucas[NH]
Posty: 538
Rejestracja: czw sty 18, 2007 12:51 pm
Lokalizacja: Centrum B

Postautor: Lucas[NH] » sob lut 22, 2014 2:49 pm

OŻÓG 1950 pisze:I doszliśmy do polityki jagiellońskiej, której orędownikiem był Lech Kaczyński. Tak na dobry początek weekendu Bingo :)

Kaczyński był orędownikiem polityki unioeuropejskiej.

Awatar użytkownika
OŻÓG 1950
Posty: 3898
Rejestracja: czw sie 26, 2004 1:39 am
Lokalizacja: Wąwozowa City

Postautor: OŻÓG 1950 » sob lut 22, 2014 10:03 pm

Nie tylko.
---------------------
Bingo, koncepcję :)

Awatar użytkownika
OŻÓG 1950
Posty: 3898
Rejestracja: czw sie 26, 2004 1:39 am
Lokalizacja: Wąwozowa City

Postautor: OŻÓG 1950 » sob lut 22, 2014 11:52 pm

Słowianie to niewolnicy.
Nie powinno dziwić, że angielskie slave i Slav są do siebie tak podobne, skoro z punktu widzenia historycznego wywodzą się z tego samego źródła. W dodatku w świetle tego, co wyczytać można w słownikach angielskich, to slave ‘niewolnik’ pochodzi od nazwy etnicznej Slav ‘Słowianin’.

Słowniki zgodnie podają, że wyrazy Slav i slave miały w angielszczyźnie początkowo formę Sclav i sclave (XII-XIV wiek). Ta ostatnia forma (o znaczeniu ‘sługa, niewolnik’) została zapożyczona około 1300 roku ze starofrancuskiego esclave, forma francuska z kolei została przejęta ze średniowiecznej łaciny, w której istniał wyraz Sclāvus o znaczeniu ‘Słowianin’ oraz ‘niewolnik’ (po raz pierwszy odnotowany około 800 roku).

Łaciński Sclāvus pochodzi od greckiego Sklabos ‘Słowianin, słowiańskiego pochodzenia’, znanego od około 580 roku. Na początku IX wieku Cesarstwo Rzymskie próbowało ustabilizować granice pomiędzy Słowianami z Germanami, wtedy też podczas walk wielu Słowian pojmano i sprzedano jako niewolników (por. The Oxford Dictionary of English Etymology, Chambers Cictionary of Etymology, Merriam-Webster’s Dictionary, The American Heritage Dictionary of the English Language).

Kiedy zatem doszło do spotkania dawnych Słowian z narodami zachodnimi, pogromcy przejęli słowiańską nazwę etniczną, zaczęli jednak kojarzyć ją z grupą stojąca nisko w hierarchii społecznej, potem także ze służącymi.

teatralneNHB
Posty: 127
Rejestracja: czw sty 10, 2008 7:39 pm

Postautor: teatralneNHB » ndz cze 22, 2014 8:05 am

Przenoszę temat z innego działu bo tam zaśmieca WTNH;

MarchewaNH pisze:Dodaje to w imieniu Paszy żeby niektórym naprostować sytuacje

"Należy ponownie wyjaśnić, że dla nas Ukraińców, czerwono-czarna flaga NIE jest symbolem który kojarzy się komuś z walką przeciwko Polsce, przeciwko Polakom, ani nie wzywa nikogo do zajmowania polskich terenów. To jest flaga ruchu narodowego, który teraz jednoczy wszystkim przeciwko zagrożeniu jakie płynie ze wschodu. Przeciwko zagrożeniu pojawienia się nowego ZSRR".
+ od siebie.
Ta flaga z racji historii może powodować u Polaków negatywne odczucia i Ukraińcy wiedzą dlaczego, ale jeszcze bardziej wkurwia to ruskich, dla których to symbol niezależności Ukrainy od takiego myślenia jakie narzuca Kreml.


rozumiem że im się nie kojarzy (przecież nigdy się do tego nie przyznali) ale nam (przynajmniej mi) kojarzy się z 200 tys polskich cywili bestialsko wymordowanych. Ta flaga na pewno wzbudza wkurwienie. Ciekawe jakby w niemczech teraz powstał ruch narodowy ze sztandarem nazistowskim który łączy ludzi co byśmy powiedzieli, w końcu mogliby mówić że to nie jest symbol wrogości do Polaków czy żydów itd. tylko ich jednoczy i wkurwia całą europe.

MarchewaNH
Posty: 435
Rejestracja: ndz maja 17, 2009 8:51 pm
Lokalizacja: Nowa Huta CA

Postautor: MarchewaNH » ndz cze 22, 2014 11:00 am

Roznica jest taka, ze w odroznieniu od nas czy Niemiec, Ukraincy to narod, ktory jest stosunkowo mlody na mapie Europy. Ciesza sie jako taka niepodlegloscia dopiero od dwoch dekad. Stad zaistniala u nich potrzeba zbudowania mitu narodowego, bohatera ktory nie bedzie mial zwiazku z tym co rosyjskie. Std i caly fenomen Bandery, ktory jest dla nich postacia, ktora przesiedzila sporo czasu w wiezieniach polskich, potem hitlerowskich w imie wolnej Ukrainy. MOWIE DOKLADNIE TO CO SLYSZALEM. Zdaja sobie sprawe ze jego wyznawcy dokonali masakry polskiej ludnosci, nie usprawiedliwiaja tego, NIE NEGUJA TEGO (jak ruscy z Katyniem) I WIEDZA O TYM (ze sie znajdzie jeden czy drugi idiota ktory krzyknie ze to nie prawda to tak jak te typy co neguja holocaust, a media od razu to podchwyca), ale to nie jest dla nich pierwsze skojarzenie z Bandera, tak jak u nas.
Spotkalem sie tez z glosami, ze sporo jest Ukraincow, ktorzy do Polski jada nastawieni pozytywnie, przekonani o tym, ze jestesmy narodem, ktory im pomoze w otwarciu sie na Europe, a po przyjezdzie obrzucani sa blotem, nazywani raz ruskim gownem innym razem i faszystami jak na ironie mieszajac troche zrodla obu oszczerstw. Po takich atakach z racji samej przeszlosci dochodzi do samospelniajacego sie proroctwa. Mowcie ciagle Ukraincowi ze jest faszysta i nienawidzi Polakow to w koncu zacznieto robic.
"Od północnego wschodu miasto narasta i wrasta w ciało starego miasta"
http://www.marchewa-plastyka.blog.onet.pl
http://new.fundacjanh.pl/enha-trip/

Marchewa
Posty: 628
Rejestracja: sob wrz 18, 2004 1:33 pm
Lokalizacja: NOWA HUTA

Postautor: Marchewa » ndz cze 22, 2014 11:40 am

Gdybym miał wybierać co mi bardziej nie odpowiada to zdecydowanie klimat dwóch calujacych się chłopaków i chodzących ze sobą za reke jaki można spotkać na Magdeburgu niż Dynamo którzy maja tak samo poglądy prawicowo-narodowe u siebie jak cała polska kibolska u nas w kraju, chyba że nie którzy woleli by żeby byli lewakami bo chyba na to wygląda.

poza tym wypowiadają się tu ludzie na temat Dynamo którzy jestem pewien nie zamienili z nimi nawet jednego zdania na ten temat przy okazji ich ostatniego pobytu u nas.

Skonczcie juz siać ta zjebana propagane
BUTCHERS '98 - 20 LAT WALKI

huteusz
Posty: 4273
Rejestracja: śr maja 25, 2005 2:17 pm
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Postautor: huteusz » ndz cze 22, 2014 12:58 pm

Może niektórym jest na ręke sianie zamętu...

teatralneNHB
Posty: 127
Rejestracja: czw sty 10, 2008 7:39 pm

Postautor: teatralneNHB » ndz cze 22, 2014 3:52 pm

Marchewa pisze:Gdybym miał wybierać co mi bardziej nie odpowiada to zdecydowanie klimat dwóch calujacych się chłopaków i chodzących ze sobą za reke jaki można spotkać na Magdeburgu niż Dynamo którzy maja tak samo poglądy prawicowo-narodowe u siebie jak cała polska kibolska u nas w kraju, chyba że nie którzy woleli by żeby byli lewakami bo chyba na to wygląda.


w tej kwestii jesteśmy zgodni. Nie dla tęczowych trybun.

Marchewa pisze:poza tym wypowiadają się tu ludzie na temat Dynamo którzy jestem pewien nie zamienili z nimi nawet jednego zdania na ten temat przy okazji ich ostatniego pobytu u nas.
Skonczcie juz siać ta zjebana propagane


jeżeli o mnie chodzi to masz rację nie rozmawiałem nigdy z nimi. Nie mam nic do kibiców Dynama, fajnie że macie kontakty z kibicami z innych krajów, dla mnie problemem jest banderyzm i jego uwielbianie przez ukraińców w kontekstcie rzezi wołyńskiej. Nie wiem gdzie widzisz propagadne i co ja takiego propaguje, ale specjalnie przeniosłem tutaj temat żeby wymienić na ten temat poglądy. Chodzi mi nie o kibiców Dynama tylko wszystkich Ukraińców, którzy niosą sztandar czerwono czarny.

napisałeś w innym poście że Ukraińcy mieli potrzebę znalezienia bohatera i stąd bandera. Rozumiem, że zawsze musi być coś/ktoś co niesie cały naród, tak jak dla nas różne Bitwy np.pod Kłuszynem. Czy Wszystkie Powstania, albo postacie np.Chrobry czy Piłsudski (ma tez przeciwników), . Ja nie potrafię pojąć jednego, że całej Ukrainie nie przeszkadza to że ten mit Bandery jest budowany na takiej ogromnej zbrodni( i to tak młodej około 70 lat temu). Jak to można pominąć czy tez tolerować. Jeśli jest w historii Polskiej taki przypadek(że robimy czystkę etniczną) to z chęcią go poznam. I powiem więcej i ciekaw jestem Twojego zdania, że Katyń (też straszna zbrodnia) lecz na wojskowych, jedna z przyczyn to likwidacja potencjalnych ludzi którzy mogliby odbudować Wojsko Polskie i walczyć przeciw ruskim. A jak zestawiam mordy cywili, w większości dzieci, kobiet i starców bo mężczyźni siłą wtedy wciągnięci byli do armii czerwonej i nie mogli bronić swoich domów plus mordy swoich, Ukraińców którzy nie chcieli mordować Polaków i im pomagali to nie mogę tego porównać w żaden sposób i powiedzieć że to to samo. Nie wiem czy ludzie zagazowani w komorach obozów nie przeszli mniej cierpienie niż np. kobiety dniami gwałcone i którym na koniec wycinano na żywca narządy rodne.

Może jest jeszcze wśród nich podział na Ukraińców z Kijowa i Lwowa, bo Ci z Kijowa to Polaków widzieli ostatnio chyba około 1920 roku jak Polacy gonili ruskich pod Kijowem. natomiast Ci z Lwowa( nasze tereny przed wojną) jako że Polaków mieli za sąsiadów to może bardziej im się udziela nienawiść do nas.

Wg mnie Ukraina ma problem bo zawsze była od kogoś zależna na przestrzeni historii, czy to od nas czy ruskich.

Ciebie przekonali Chłopaki z Dynama do ich poglądów że potrafisz to zaakceptować? jakie macie zdanie na ten temat?

Marchewa
Posty: 628
Rejestracja: sob wrz 18, 2004 1:33 pm
Lokalizacja: NOWA HUTA

Postautor: Marchewa » ndz cze 22, 2014 5:56 pm

Po pierwsze nie ja napisałem w innym poście bo Marchewa a Marchewanh to nie te same osoby.

Po drugie wcale nie próbuję usprawiedliwiać tu banderowcow czy ich tłumaczyć. Historia jest mi dobrze znana i wiem o rzezi wolynskiej i jeśli ktoś w mojej obecności będzie ją kultowal będę pierwszym który go uciszy.
Tylko nie mieszajcie zbrodni która zdarzyła się 70 lat temu do teraźniejszych kontaktów na tle kibicowskim. Bo to tak jakbym dzisiaj plul na Niemców ze względu na drugą wojnę światową.

Po trzecie chłopaki z Dynamo nie musieli mnie do niczego przekonywać, jasno opowiedzieli się ze nie są banderowcami, nie mają nic do Polaków a resztę samemu można było odczuć gdy zostaliśmy zaproszeni do nich na turniej gdzie występowały wszystkie ich ekipy i nikt nawet na nas nie popatrzył w taki sposób jak Ty to opisujesz.
Byliśmy traktowani z dużym szacunkiem i bardzo dobrze, rozmawialiśmy tez z szefami ich grupy i nikt nie traktował nas jak polaków tylko jak nowych przyjaciół.

Po czwarte nie chce mi się juz pisać na ten temat, wkurwia mnie takie pierdolenie na forum, chcesz możemy porozmawiać na żywo przy okazji jakieś imprezy na SS najbliższą będzie mecz z Dynamo Kijów. Jak ktoś jest pewny swoich poglądów to nie powinien sievich wstydzić avwrecz głośno o nich mówić Ciekawy jestem ile osób hy się wyrwalo do zerwania takiej flagi gdybym ja nawet wywiesil(czarno-czerwona) myślę że jednostki a reszta tych krzykaczy z forum by co najwyżej odwróciła się na pięcie i wyszła ze stadionu, dlatego tacy ludzie którzy krzyczą tu na forum a w rzeczywistości boją się nawet ujawnić są dla mnie nic nie warci i nawet nie chce mi się tracić czasu na polemikę z nimi na forum.

HKS&FCDK
BUTCHERS '98 - 20 LAT WALKI

Obłomow
Posty: 353
Rejestracja: ndz sie 29, 2004 8:47 pm
Lokalizacja: Oświecenia NH

Postautor: Obłomow » ndz cze 22, 2014 6:36 pm

teatralneNHB pisze:Może jest jeszcze wśród nich podział na Ukraińców z Kijowa i Lwowa, bo Ci z Kijowa to Polaków widzieli ostatnio chyba około 1920 roku jak Polacy gonili ruskich pod Kijowem. natomiast Ci z Lwowa( nasze tereny przed wojną) jako że Polaków mieli za sąsiadów to może bardziej im się udziela nienawiść do nas.


Miałem okazję być kilkukrotnie na Ukrainie - najczęściej właśnie we Lwowie. Odwiedziłem też Odessę, Kijów, Krym - nigdy nie spotkałem się z negatywnym podejściem do mnie jako Polaka. Wręcz przeciwnie, to że byłem Polakiem wzbudzało życzliwość i po prostu zainteresowanie.
Byłem nawet na meczu Karpat we Lwowie, gdzie wdałem się w pogawędkę z paroma miejscowymi - nie było żadnej niechęci czy nienawiści, to że jestem Polakiem nikomu nie przeszkadzało.

huteusz
Posty: 4273
Rejestracja: śr maja 25, 2005 2:17 pm
Lokalizacja: Śródmieście
Kontakt:

Postautor: huteusz » sob lip 12, 2014 11:54 pm

Z lekcji muzyki, kojarzy mi się że utwory któregoś ze znanych kompozytorów służyły początkowo do owijania mięsa, czy czegoś w tym stylu, i dopiero potem ktoś przypadkiem uchronił je od zniszczenia.

Jest w stanie ktoś powiedzieć coś więcej, w google nie mogę nic znaleźć? ;)