Rocznice

Czyli wszystko to co nie mieści się w powyższych kategoriach - taki nasz mały hutniczy Hyde Park:)

Moderator: dUfio

Awatar użytkownika
Aldaris
Posty: 1837
Rejestracja: czw gru 14, 2006 9:49 pm
Lokalizacja: République du Niger

Postautor: Aldaris » pt sty 17, 2014 6:07 pm

Lucas[NH] pisze:Apropo rzeźi wołyńskiej to niestety, ale nasze podziemne dowództwo nie popisało się w tamtych czasach, mieliśmy wystarczające siły, aby temu zapobiec jednak "centrala" uznała, że strzelanie do Niemców dla sowietów było ważniejsze.. Na szczęscie były nieliczne oddziały, które się sprzeciwiły dowództwu i podjęły walke z UPA.Gdyby nie one rozmiary rzeźi byłyby jeszcze większe.


Coś mi intuicja mówi, że czytałeś "Obłęd 44" ?
"Mnie sprawy tych dzikusów nie obchodzą. Ja jestem chrześcijaninem" - Zakari Lambo

Awatar użytkownika
Lucas[NH]
Posty: 538
Rejestracja: czw sty 18, 2007 12:51 pm
Lokalizacja: Centrum B

Postautor: Lucas[NH] » sob sty 18, 2014 9:16 pm

Aldaris pisze:
Lucas[NH] pisze:Apropo rzeźi wołyńskiej to niestety, ale nasze podziemne dowództwo nie popisało się w tamtych czasach, mieliśmy wystarczające siły, aby temu zapobiec jednak "centrala" uznała, że strzelanie do Niemców dla sowietów było ważniejsze.. Na szczęscie były nieliczne oddziały, które się sprzeciwiły dowództwu i podjęły walke z UPA.Gdyby nie one rozmiary rzeźi byłyby jeszcze większe.


Coś mi intuicja mówi, że czytałeś "Obłęd 44" ?

Tak czytałem.

Awatar użytkownika
Aldaris
Posty: 1837
Rejestracja: czw gru 14, 2006 9:49 pm
Lokalizacja: République du Niger

Postautor: Aldaris » sob sty 18, 2014 11:19 pm

Podobną argumentacją osypała mnie ciocia właśnie po przeczytaniu tej książki. Nie przeczytałem jej jeszcze, chociaż jej to obiecałem. Nie zgadzam się z argumentacją w ogóle, a wszystko to co usłyszałem pozwala mi stwierdzić, że autor zbyt emocjonalnie podszedł do sprawy. Po pierwsze tereny województwa wołyńskiego i innych zamieszkane były z zdecydowanej większości przez Ukraińców 80/20 % nie licząc Żydów. Jakakolwiek działalność w obszarze wojny w takiej przewadze i na tak rozległym terenie jakimi były kresy wschodnie była bardzo ograniczona. Poza tym Ukraińcy współpracowali z Niemcami co było dodatkowym utrudnieniem. Przerzucenie ludności i broni, bo tak rozumiem pomoc AK dla kresowian, była niewykonalna i ze względów strategicznych nie opłacalna. Dodatkowo autor (mniemam) zaślepiony tym, że wszystko zależało od „centrali” jak to stwierdza (ciocia też o tym mówiła), że strzelanie do Niemców dla Sowietów było ważniejsze, chyba w ogóle nie rozumie specyfiki działań wojennych na wschodzie. Nikt nie musiał pytać dowództwa i organizować samoobrony w przypadku zagrożenia życia, gdzie oddziały UPA paliły jedną wioskę po drugiej. Współpraca z partyzantką sowiecką, która po przekroczeniu frontu pozostała w lasach na terenach okupowanych przez Niemców, była naturalnym odruchem ludności polskiej w celu przetrwania. Dorabianie ideologii, że to władze podziemnej polski są odpowiedzialne za ogrom ofiar na wschodzie, utwierdza mnie w przekonaniu, że książkę co najwyżej można przeczytać jedynie w celu uzupełnienia lektur.
"Mnie sprawy tych dzikusów nie obchodzą. Ja jestem chrześcijaninem" - Zakari Lambo

Awatar użytkownika
Lucas[NH]
Posty: 538
Rejestracja: czw sty 18, 2007 12:51 pm
Lokalizacja: Centrum B

Postautor: Lucas[NH] » ndz sty 19, 2014 9:28 pm

Polecam Ci więc przeczytać książke.Co do tego co napisałeś to po pierwsze Niemcy sami proponowali Polakom broń i organizowanie oddziałów, które ochraniałyby ludność przed ukrainskimi nacjonalistami i pojedyncze oddziały z tej możliwości skorzystały,dzięki czemu ocalili wielu Polaków stamtąd.Po drugie Ukraińcy byli fatalnie uzbrojeni, AK tutaj przewyższała ich wielokrotnie i bezproblemu by sobie poradziła z tym pseudoodziałami UPA.Autor nie zrzuca winy na centrale, bo każdy wie, że odpowiedzialność ponoszą Ukraińcy, ale nasze oddziały mogły temu zapobiec/zmniejszyc skale tej rzeźi, a centrala to uniemożliwiła,nawet wydając wyrok śmierci na jednego z dowódzców za obrone ludności wbrew rozkazom.I co rozumiesz przez słowo opłacalna? Życie naszych obywateli jest mniej warte niż wsparcie, dla Armii Czerwonej, która oddziały AK wspierające i tak rozbrajała,więziła i mordowała?

Awatar użytkownika
Aldaris
Posty: 1837
Rejestracja: czw gru 14, 2006 9:49 pm
Lokalizacja: République du Niger

Postautor: Aldaris » wt sty 21, 2014 9:09 am

Nie wiem czy UPA była znowu tak źle uzbrojona. Owszem wykorzystywano chłopów z siekierami i kosami, ale Niemcy podobnie jak w przypadku Polaków, również dozbrajali oddziały, gdyż mieli w tym swój ukryty interes. Historii ze skazanym dowódcą nie znam, natomiast co sformułowania "opłacalna". Niestety czy chcemy tego czy nie władze w obliczu potwornego zagrożenia nie raz muszą wybierać miedzy złem, a mniejszym złem. Nie tylko na wojnie, ale również w polityce. Co do polityki to poza tym autor ponoć mocno przyczepił się do generała Sikorskiego, ale to już inna dyskusja. Żeby już nie przedłużać wątku, jak znajdę czas, to książkę przeczytam.
"Mnie sprawy tych dzikusów nie obchodzą. Ja jestem chrześcijaninem" - Zakari Lambo

stazyja69
Posty: 4501
Rejestracja: pt maja 28, 2010 9:28 pm
Lokalizacja: NH

Postautor: stazyja69 » pn mar 10, 2014 11:24 pm

polityka to k.... , muzyka łagodzi - ale czy na pewno ?

45 lat http://www.youtube.com/watch?v=YJLxuqJO8zo

Mój rocznik - zajebisty :wink:

A tak przy okazji http://www.youtube.com/watch?v=Eu6FTAVRCMI

pablo
Posty: 1555
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 8:27 am
Lokalizacja: Galaktyka Kurvix

Postautor: pablo » wt mar 11, 2014 8:45 am

w tym roku w sierpniu 10 lecie tego forum , a ile wcześniej uruchomiono poprzednie forum kibiców Hutnika?

Awatar użytkownika
Aldaris
Posty: 1837
Rejestracja: czw gru 14, 2006 9:49 pm
Lokalizacja: République du Niger

Postautor: Aldaris » śr mar 12, 2014 7:24 am

Dziś mija 20 lat odkąd pojawiłem się pierwszy raz na Suchych Stawach :!:

12.03.1994

Hutnik - Stal Mielec 0-0

Pozdrowienia dla najlepszych kibiców na globie :D
"Mnie sprawy tych dzikusów nie obchodzą. Ja jestem chrześcijaninem" - Zakari Lambo

stazyja69
Posty: 4501
Rejestracja: pt maja 28, 2010 9:28 pm
Lokalizacja: NH

Postautor: stazyja69 » czw mar 13, 2014 12:00 am


Awatar użytkownika
Aldaris
Posty: 1837
Rejestracja: czw gru 14, 2006 9:49 pm
Lokalizacja: République du Niger

Postautor: Aldaris » pt mar 21, 2014 3:17 pm

W dniu dzisiejszym 64 urodziny obchodzi Hutnik Nowa Huta :!:

WSZyskiEGO NAJlepSZEgo :)
"Mnie sprawy tych dzikusów nie obchodzą. Ja jestem chrześcijaninem" - Zakari Lambo

ksh72
Posty: 2595
Rejestracja: pt sie 27, 2004 3:32 am

Postautor: ksh72 » ndz gru 14, 2014 9:18 am


stazyja69
Posty: 4501
Rejestracja: pt maja 28, 2010 9:28 pm
Lokalizacja: NH

Postautor: stazyja69 » śr lut 18, 2015 9:18 pm


Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2802
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Postautor: BINGONH » śr paź 28, 2015 9:17 am

73 lata temu urodził się Janusz Korwin Mikke!
100 lat panie prezesie, przeżył pan wojnę, prl to i rządy pisu pan przetrzyma!

Awatar użytkownika
Winnetou
Posty: 1980
Rejestracja: pn sie 30, 2004 8:36 pm

Postautor: Winnetou » śr paź 28, 2015 3:19 pm

BINGONH pisze:73 lata temu urodził się Janusz Korwin Mikke!
100 lat panie prezesie, przeżył pan wojnę, prl to i rządy pisu pan przetrzyma!


100% poparcia. Hip hip hurra hurra hurra!

Lu bu du bu lu bu du bu niech nam zyje Drogi Prezes :D

ksh72
Posty: 2595
Rejestracja: pt sie 27, 2004 3:32 am

Postautor: ksh72 » śr maja 04, 2016 9:56 am

10 kwietnia minęło 23 lata od zabójstwa komunisty Haniego przez polskiego emigranta Janusza Walusia.
Miał nawet wyjść na wolność, ale wniesiono apelację.
Wyszła ksiazka
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/175957/z ... za-walusia
a tu coś więcej o tym.

https://m.youtube.com/watch?v=mSW8QuJXqoA

https://m.youtube.com/watch?v=iLyZZ60ic2s

https://m.youtube.com/watch?v=Zx0cTUl2JsY


https://m.youtube.com/watch?v=FTNF7YMrkTg