HISTORIA- Fakty czy mity. Różne spojrzenia na historię.

Czyli wszystko to co nie mieści się w powyższych kategoriach - taki nasz mały hutniczy Hyde Park:)

Moderator: dUfio

MISIEK72
Posty: 1561
Rejestracja: pn paź 08, 2007 3:20 pm

HISTORIA- Fakty czy mity. Różne spojrzenia na historię.

Postautor: MISIEK72 » czw lis 22, 2018 12:28 pm

Jako, że historia jest mi znacznie bliższa od polityki i znudziło mi się już boksowanie w tamtym temacie pozwoliłem sobie na założenie takiego tematu,gdzie na pewne wydarzenia historyczne można spojrzeć z różnej strony z różnych źródeł. Wiadomo że historię piszą ludzie więc w zasadzie nie oddaje nigdy faktów w 100% i nie jest do końca obiektywna.
Pewnie jednak warto przynajmniej dochodzić prawdy obiektywnej....

Zacznijmy od Kazimierza Wielkiego
http://www.ruinyizamki.pl/spisy%20tresc ... ielki.html
W wielu źródłach np. tu jest przedstawiana wersja jego wyjazdu na Węgry gdzie miał się dopuścić gwaltu w wyniku którego Bogu ducha winna rodzina została wycieta w pień.
https://www.focus.pl/artykul/kazimierz- ... niewinnego
Natomiast tu dowiadujemy się , że nie wiadomo czy domniemany gwałt się odbył a cała stracona rodzina nie była taka niewinna na jaką się ją kreowało. W tle oczywiście walka o władzę.

Awatar użytkownika
BINGONH
Posty: 2801
Rejestracja: pt maja 09, 2008 8:29 pm

Postautor: BINGONH » czw lis 22, 2018 2:16 pm

Temat do jeszcze większych sporów niż polityka :wink:

Średniowiecze to akurat nie moja brożka, ale jak już rzuciłeś hasło, to można by też pisać o wyrzuconych poza nawias powszechnej świadomości Polakach, którzy mieli wpływ na historię, lub byli bardzo barwnymi postaciami.

Na początek przypomną, może znaną komuś postać Sergiusza Piaseckiego.

Jego życiorys jest tak bogaty, że zrobię to w telegraficznym skrócie.

Nieślubny syn zruszczonego polskiego szlachcica urodzony w 1901 roku w Carskiej Rosji.
Nie poznał nigdy swojej Matki.
Nie znał dobrze a w zasadzie wcale języka polskiego, mimo to był w szkole przez kolegów prześladowanych za swoje polskie pochodzenia.
Od najmłodszych lat zdradzał swój awanturniczy charakter. Wydalony ze szkoły za bójki. Trafia w sam środek rewolucji październikowej, gdzie widząc zbrodnie bolszewików zostaje już do końca życia zaciekłym antykomunistą. Lata wojenne nie są do końca znane. W trakcie wojny odnajduje się Mińsku, gdzie wiąże się z lokalnym środowiskiem przestępczym. Opisze to po latach w fantastycznej "Trylogii Złodziejskiej". Walczy o niepodległość Białorusi, później w obronie Warszawy w 1920 roku. Po wojnie zdemobilizowany, bez środków do życia, rodziny, ima się różnych zajęć, najczęściej nie legalnych. Ten okres życia możemy odnaleźć w powieści ŻYWOT CZŁOWIEKA ROZBROJONEGO.
Zostaje przemytnikiem na polsko-radzieckiej granicy i jednocześnie agentem polskiego wywiadu. Historie te opisze w książka BOGOM NOCY RÓWNI i jego życiowym arcydziele KOCHANEK WIELKIEJ NIEDŹWIEDZICY. Wyrzucony z polskiego wywiadu, znów staje się bandytą. Dokonuje napadu za który zostaje skazany na karę śmierci. Dzięki ogromnym zasług dla polskiego wywiadu, kara zostaje złagodzona na 15 lat więzienia. Jest bardzo niepokornym więźniem organizuje bunty, aż trafia do najcięższego więzienia w II RP - Święty Krzyż.
I tu zaczyna się jego literacka kariera. W więzieniu sam uczy się języka polskiego, na nielicznych dostępnych mu kartkach papieru po których pisze jednocześnie poziomo, pionowo i na skos tworzy KOCHANKA WIELKIEJ NIEDŹWIEDZICY. Rękopis trafia do samego Wańkowicza, który decyduje się wydać książkę i rozpoczyna zabiegi o ułaskawienie pisarza.
Mościcki ułaskawia Piaseckiego na 2 lata przed wybuchem wojny. W II WS znajduje się na Litwie, walczy, przeprowadza spektakularną akcję.
Po wojnie początkowo we Włoszech, później już w Anglii.
Tu odnajduje odrobinę spokoju, stale pisze, choć musi utrzymywać się z prac dorywczych. Umiera w 1964 roku.
Jego książki w Polsce są zakazane do 1989 roku, zaraz po wojnie UB paliło znalezione egzemplarze.

Wiele pominąłem bo to miał być i jest telegraficzny skrót.
Postać niesamowita, książki rewelacyjne, prawie całkiem nie znane...

MISIEK72
Posty: 1561
Rejestracja: pn paź 08, 2007 3:20 pm

Postautor: MISIEK72 » czw lis 22, 2018 2:37 pm


MISIEK72
Posty: 1561
Rejestracja: pn paź 08, 2007 3:20 pm

Postautor: MISIEK72 » pn sty 21, 2019 10:34 pm

To jest dopiero śliski temat.

https://gloria.tv/article/RLdUUB88k9792akb6QzeGGiF3
https://www.google.com/amp/s/wiernipols ... czaka/amp/

Fascynujący lecz z pewnością trudny i "groźny" temat.
Przekopałem się przez dziesiątki materiałów.
Jeden z moich ulubieńców:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Norman_Finkelstein

Awatar użytkownika
PITROL
Posty: 1866
Rejestracja: wt mar 24, 2009 11:56 am
Lokalizacja: Z pod kopca

Postautor: PITROL » wt paź 26, 2021 11:22 pm

Jakby ktoś jeszcze nie wiedział, dlaczego nasz stadion nosi nazwę Suche Stawy to makieta poniżej przedstawia Bazylikę i Klasztor cystersów w dawnych czasach. A po prawej stawy rybne.
Obrazek[size=18]
Mówię to co myślę, robię to co mówię